Matura 2024 język polski - lektura ZNANA przed 7 maja? Uczniowie jej nie cierpią!

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Matura 2024 język polski - lektura ZNANA przed 7 maja? Uczniowie jej nie cierpią!

egzamin dojrzałości

Matura 2024 język polski - lektura ZNANA przed 7 maja? Uczniowie jej nie cierpią!

2024-05-06 8:18

Matura z polskiego 2024 to przede wszystkim zadania otwarte, za sprawą których uczeń musi pokazać umiejętność posługiwania się językiem polskim w piśmie. Podstawą jest ortografia, gramatyka i znajomość wierszy, lektur, a także zdolność czytania ze zrozumieniem. Największe emocje zawsze wywołuje ostatnie zadanie. Pisząc perfekcyjnie wypracowanie lub rozprawkę można zdać egzamin. Dlatego też każdy chciałby wcześniej mieć przecieki matury. Na kilka dni przed pojawiły się odważne opinie w temacie tego, jaka lektura będzie, a nawet jaki temat maturalny pojawi się w arkuszu. Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

 1. Matura 2024 język polski - jaka lektura?
 2. Co będzie na maturze 2024? Język polski

Matura 2024 język polski - lektura zawsze wywołuje dużą ciekawość wśród uczniów. Najlepiej przygotowani maturzyści znają na pamięć losy bohaterów kilkudziesięciu szkolnych tytułów. Wiedzą, kim był Konrad Wallenrod, wiedzą wszystko o miłosnych problemach Stanisława Wokulskiego czy nawet wiedzą, co uwielbiała robić Telimena. Ostatnie zadanie na maturze zawsze dotyczy znajomości wiersza lub lektury w oparciu o podany fragment. Można zgarnąć 35 punktów, a już 21 'oczek' daje gwarancję zdania egzaminu dojrzałości. Oprócz znajomości omawianej na lekcjach książki, trzeba też zabłysnąć doskonałą stylistyką i oczywiście ortografią. Błąd rzeczowy często powoduje, że takie wypracowanie traci sens, przez co nie jest sprawdzane przez egzaminatorów. O to się martwią absolwenci szkół średnich, którzy liczą na przecieki matury. Nie śpią nocami zastanawiając się jaka lektura będzie na maturze 2024 i jaki temat będzie trzeba poruszyć w swojej pracy. Choć ostatecznie temat maturalny z języka polskiego 2024 poznamy dopiero 7 maja, to zrodziła się ciekawa hipoteza dająca do myślenia!

CKE Matura 2024 - TERMINY, DATY, GODZINY. Kiedy jest matura i o której godzinie?

Emilia Dankwa prawo jazdy zrobi jeszcze przed maturą!

Matura 2024 język polski - jaka lektura?

Jaka lektura na maturze 2024? Osoby układające arkusze CKE na przestrzeni ostatnich jedenastu lat najczęściej decydowali się na "Lalkę" Powieść, którą stworzył Bolesław Prus sprawiała uczniom problemy aż cztery razy. Dużą popularnością cieszy się również "Pan Tadeusz", który pojawiał się trzykrotnie. Są też tacy uczniowie, którym wydaje się, że na maturze w maju 2024 będzie "Wesele", które ostatni raz było w 2020 roku. Jednak to właśnie "Pan Tadeusz" jest typowany jako główny faworyt, a argumentem ma być fakt, że w tym roku obchodzimy 190. rocznicę pierwszego wydania tego dzieła.

Znani nauczyciele tworzący kontent edukacyjny w internecie twierdzą, że na pewno trzeba znać "Lalkę", "Przedwiośnie", "Dżumę", "Wesele" oraz "Dziady" cz. III. To podstawa. Absolwenci szkół średnich mają natomiast przeczucie, że będzie jakieś wypracowanie związane z motywem wojny. Typują takie tytuły jak "Illiada" Homera, "Przedwiośnie" Żeromskiego czy "Gloria Victis" Orzeszkowej. Warto też powtórzyć wiersze Baczyńskiego.

Co będzie na maturze 2024? Język polski

Temat na maturze uczniowie najczęściej typują ze względu na aktualne wydarzenia na świecie, ale również patrząc na arkusze z poprzednich lat. 

 • 2023: Pana Tadeusz, Przedwiośnie
 • 2022: Pan Tadeusz, Noce i dnie
 • 2021: Lalka, Ziemia Obiecana
 • 2020: Wesele, Daremne
 • 2019: Dziady cz. III, Pan Tadeusz, Samotność
 • 2018: Lalka, Noce i dnie
 • 2017: Ziemia planeta ludzi, Słyszę czas
 • 2016: Dziady cz. IV, Dałem słowo
 • 2015: Lalka, Ta jedna sztuka
 • 2014: Potop, Wesele
 • 2013: Gloria victis, Mazowsze, Przedwiośnie
 • 2012: Dziady, Lalka, Ludzie bezdomni

Co będzie na maturze 2024? Przekonamy się 7 maja po godzinie 9:00.

Listen on Spreaker.