Silny wiatr i oblodzenie! IMGW wydało prawie najwyższy alert! [SPRAWDŹ MAPĘ!]

i

Autor: Facebook: OSP Jeziorany, IMGW - zrzut ekranu Silny wiatr i oblodzenie! IMGW wydało prawie najwyższy alert! [SPRAWDŹ MAPĘ!]

Silny wiatr i oblodzenie! IMGW wydało prawie najwyższy alert! [SPRAWDŹ MAPĘ!]

2022-01-17 18:46

Pozrywane dachy, brak prądu i zablokowane drogi. W poniedziałek nad Polską przeszły burze śnieżne, w niektórych miejscach wiał silny wiatr. Wszystko wskazuje na to, że we wtorek może być jeszcze gorzej! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prawie najwyższy alert dla niemal całej Polski! Sprawdź mapę ostrzeżeń!

Spis treści

  1. Ostrzeżenia IMGW: Jaka pogoda 17-18.01.2021?
  2. Wiatr nawet do 115 km/h! Co oznacza alert drugiego stopnia?
  3. Gdzie sprawdzić alerty IMGW?

Tysiące wezwań strażaków, co najmniej trzy osoby ranne, połamane drzewa, pozrywane dachy i zamknięte ulice - to skutki burzy śnieżnej i silnego wiatru. W poniedziałek niemal w całej Polsce panowały bardzo trudne warunki pogodowe. Wszystko wskazuje na to, że wieczorem, a także we wtorkowy poranek 18 stycznia należy spodziewać się podobnych utrudnień. Jaka pogoda 18.01.2021? Prognozowane są m.in. śnieg, oblodzenie, silny wiatr oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Sprawdź mapę!

Czytaj także: Wichura szaleje na Warmii i Mazurach. Dwie osoby poszkodowane, ponad sto interwencji straży pożarnej [FOTO]

Ostrzeżenia IMGW: Jaka pogoda 17-18.01.2021?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla znacznej części kraju. To niemal najwyższe alerty w 3-stopniowej skali. Dla północnej, wschodniej, centralnej, a także części południowej Polski wydano pomarańczowe alerty, czyli ostrzeżenie drugiego stopnia. Co to oznacza?

Wiatr nawet do 115 km/h! Co oznacza alert drugiego stopnia?

Co oznacza alert drugiego stopnia? - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Przejściowo burze - czytamy w ostrzeżeniu dla powiatu łańcuckiego.

Dla tego samego regionu obowiązują też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. - Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C.

Czytaj także: Mława: TYSIĄCE PUDEŁ W POWIETRZU - wichura zrobiła gigantyczny bałagan [WIDEO]

W powiecie krasnieńskim "prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm" - to ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oprócz tego występuje też ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, alert przed oblodzeniem, a także ostrzeżenie drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi: "Prognozowane są miejscami zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego-zachodu".

QUIZ. Czy umiesz rozbudzić swój szósty zmysł?

Pytanie 1 z 10
Widziałaś/łeś kiedyś ducha?
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu

Gdzie sprawdzić alerty IMGW?

Należy pamiętać, że pogoda jest bardzo dynamiczna, więc alerty mogą się zmienić. Warto śledzić je na stronie IMGW >>TUTAJ<<. W trudnych sytuacjach należy też spodziewać się wiadomości SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Silny wiatr, śnieg i oblodzenie! IMGW wydało prawie najwyższy alert! [SPRAWDŹ MAPĘ!]