Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Przerażające statystyki zachorowań na odrę. Czekają nas kolejne epidemie?

2022-04-29 14:46

Ponad 23 miliony dzieci nie skorzystało z rutynowych szczepień w 2020 r., co jest największą liczbą od ponad dekady. Ich brak jest związany z wybuchem pandemii COVID-19. Agencje ONZ poinformowały, że 57 kampanii szczepień wciąż nie zostało zakończonych, dotyczy to w większości dzieci. Bez szczepień liczba zachorowań na tę chorobę drastycznie wzrosła.

Czeka nas epidemia odry?

Według informacji przekazanych przez ONZ liczba zachorowań na odrę wzrosła w tym roku o prawie 80 procent na całym świecie. Przyczyną wzrostu zachorowań na tę chorobę jest pandemia koronawirusa, która przerwała kampanie szczepień przeciwko chorobom innym, niż COVID na całym świecie. Czasowe opóźnienia w szczepieniach na pozostałe choroby zakaźne stworzyły doskonałe warunki do ich rozprzestrzeniania. Brak tych szczepień może narazić życie milionów dzieci.

„Wpływ tych zakłóceń na usługi szczepień będzie odczuwalny przez dziesięciolecia” – powiedział w oświadczeniu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według nowych danych agencji ONZ w styczniu i lutym na całym świecie zgłoszono ponad 17 300 przypadków odry, w porównaniu do około 9 600 w tych miesiącach ubiegłego roku. Odra jest jedną z bardziej zaraźliwych chorób, której można skutecznie zapobiegać właśnie poprzez szczepienia. Christopher Gregory, starszy doradca ds. zdrowia w dziale szczepień UNICEF powiedział, że kolejną chorobą, która może zebrać duże żniwo będzie żółta febra. Obecnie zgłoszono już wzrost zachorowań na tę chorobę w Afryce Zachodniej.

„Szczególnie martwi nas te kraje, które są najbardziej niestabilne, w których systemy opieki zdrowotnej już naprawdę borykają się z problemami, gdzie nadal próbują radzić sobie ze skutkami COVID na szczycie tych epidemii” – powiedział.

Istnieją również obawy, że wojna na Ukrainie może wywołać odrodzenie w tym kraju po tym, jak odnotowała najwyższy wskaźnik zachorowań na odrę w Europie w latach 2017-2019.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Przerażające statystyki zachorowań na odrę. Czekają nas kolejne epidemie?