Tragedia w Dolomitach. Wielu zabitych i rannych po osunięciu lodowca

2022-07-04 8:30 PAP. Joanna Szatecka
Tragedia w Dolomitach na masywie Marmolada
Autor: fot. Wikimedia commons / fot. @SUEM_Veneto / Twitter

Do katastrofy we włoskich Dolomitach, gdzie w niedzielę w masywie Marmolada oderwał się ogromny fragment lodowca i runął na wspinaczy. Ratownicy podkreślają, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie. Wśród zabitych zidentyfikowano dotąd trzech Włochów i obywatela Czech. Więcej informacji o ofiarach lodowca w artykule.

Tragiczny bilans ofiar po osunięciu lodowca w Dolomitach

6 osób zabitych, 9 rannych i 16 zaginionych - to najnowszy bilans katastrofy we włoskich Dolomitach, gdzie w niedzielę w masywie Marmolada oderwał się ogromny fragment lodowca i runął na wspinaczy. Ratownicy podkreślają, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie. Wśród zabitych zidentyfikowano dotąd trzech Włochów i obywatela Czech. Ansa poinformowała, że wśród zaginionych są Włosi, Niemcy, Czesi i Rumuni.

Włoska agencja podała także, że identyfikacja ofiar jest bardzo trudna ze względu na stan ciał zmiażdżonych przez kawałki bloku lodu, który runął wraz z fragmentami skał w prędkością około 300 kilometrów na godzinę. W niektórych przypadkach potrzebne będą badania DNA.

Na parkingach, jak ustaliły miejscowe służby, stoi 16 samochodów, których właściciele nie wrócili ze wspinaczki. Rejestracje tych aut pomogą policji w ustaleniu pochodzenia ofiar i zaginionych.

Teren poszukiwań w miejscu, gdzie runął fragment lodowca, czyli serak, jest ogromny. Akcję ratunkową utrudnia ryzyko jego dalszego rozpadu z powodu wysokich temperatur. Eksperci nie mają wątpliwości: przyczyną tragedii jest klimat, który wyrwał się spod kontroli - podkreśla w poniedziałek dziennik "La Repubblica".