Zagrożenie pożarowe w Polsce? Winne - brak opadów i prawdopodobna susza

Zagrożenie suszą w Polsce
Autor: screen/ https://meteo.imgw.pl/ Czy czeka nas fala pożarów w Polsce? Jest ciepło i sucho, brakuje opadów.

Piękna pogoda i wysokie temperatury będą nam towarzyszyć przez większość maja. To co jest dobra pogodą do wypoczynku niestety nie zawsze jest korzystne dla przyrody. IMGW ostrzega rośnie zagrożenie suszą! W których częściach kraju jest najgorzej?

Czy w maju czeka nas fala pożarów?

Ostatnie dni rozpieszczają nas pogodowo praktycznie w całym kraju. Temperatury miejscami sięgają 20 kresek powyżej zera i więcej, a do tego opady deszczu są raczej przelotnymi epizodami. O ile taka pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, niestety jest dla przyrody ogromnym zagrożeniem!

Najlepszy Koncert Świata VOX FM - Lublin 2019

Brak opadów, ewapotranspiracja oraz deficyt opadów w ostatnich dniach zwiększyły zagrożenie pożarowe w lasach oraz na łąkach. Rośnie również zagrożenie suszą w zachodniej i centralnej Polsce

- czytamy we wpisie na Twitterze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czeka nas upalny maj?

Już od jutra (środa 11 maja) możemy spodziewać się wyraźnego skoku temperatur. Termometry w Warszawie, Katowicach czy Wrocławiu pokażą nawet 25 kresek powyżej zera. W sporej części kraju możliwe są przelotne opadu deszczu, jednak mogą one być niewystarczające, by zażegnać zagrożenie suszą.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy Koncert Świata 2022 - kiedy i gdzie zawita ekipa VOX FM? [LISTA MIAST]

Z kolei w czwartek może być jeszcze cieplejszy - w Krakowie, Kielcach czy Lublinie do nawet 26 stopni Celsjusza. W większości kraju prognozowane są przelotne opady i gwałtowne burze, które mogą powodować lokalne podtopienia. Od piątku temperatur będą delikatnie spadać, znów na termometrach będziemy oglądać wartości rzędu kilkunastu kresek powyżej zera.

Sonda
Czy boisz się burzy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany