Zagrożenie suszą w Polsce

i

Autor: screen/ https://meteo.imgw.pl/ Czy czeka nas fala pożarów w Polsce? Jest ciepło i sucho, brakuje opadów.

Zagrożenie pożarowe w Polsce? Winne - brak opadów i prawdopodobna susza

2022-05-10 12:10

Piękna pogoda i wysokie temperatury będą nam towarzyszyć przez większość maja. To co jest dobra pogodą do wypoczynku niestety nie zawsze jest korzystne dla przyrody. IMGW ostrzega rośnie zagrożenie suszą! W których częściach kraju jest najgorzej?

Czy w maju czeka nas fala pożarów?

Ostatnie dni rozpieszczają nas pogodowo praktycznie w całym kraju. Temperatury miejscami sięgają 20 kresek powyżej zera i więcej, a do tego opady deszczu są raczej przelotnymi epizodami. O ile taka pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, niestety jest dla przyrody ogromnym zagrożeniem!

Najlepszy Koncert Świata VOX FM - Lublin 2019

Brak opadów, ewapotranspiracja oraz deficyt opadów w ostatnich dniach zwiększyły zagrożenie pożarowe w lasach oraz na łąkach. Rośnie również zagrożenie suszą w zachodniej i centralnej Polsce

- czytamy we wpisie na Twitterze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czeka nas upalny maj?

Już od jutra (środa 11 maja) możemy spodziewać się wyraźnego skoku temperatur. Termometry w Warszawie, Katowicach czy Wrocławiu pokażą nawet 25 kresek powyżej zera. W sporej części kraju możliwe są przelotne opadu deszczu, jednak mogą one być niewystarczające, by zażegnać zagrożenie suszą.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy Koncert Świata 2022 - kiedy i gdzie zawita ekipa VOX FM? [LISTA MIAST]

Z kolei w czwartek może być jeszcze cieplejszy - w Krakowie, Kielcach czy Lublinie do nawet 26 stopni Celsjusza. W większości kraju prognozowane są przelotne opady i gwałtowne burze, które mogą powodować lokalne podtopienia. Od piątku temperatur będą delikatnie spadać, znów na termometrach będziemy oglądać wartości rzędu kilkunastu kresek powyżej zera.

Sonda
Czy boisz się burzy?