gorzów elektrociepłownia

i

Autor: materiały EC Gorzów Gorzowska elektrociepłownia.

Gorzów: Elektrociepłownia rezygnuje z węgla, będzie ekologicznej

2021-11-10 15:15

Na koniec 2023 roku w gorzowskiej elektrociepłowni nie będzie się używać węgla. Do tego czasu wybudowana ma być nowa kotłownia opalana gazem. Inwestycja kosztować będzie 40 mln zł.

W Gorzowie powietrze będzie czystsze. Elektrociepłownia rezygnuje z węgla​. Całkowity rozbrat z czarnym złotem nastąpi pod koniec 2023 roku, kiedy zakończona zostanie budowa nowoczesnej kotłowni rezerwowo-szczytowej. Będzie ona zasilana gazem. Inwestycja kosztuje 40 milionów złotych. Podpisano umowę z wykonawcą, prace ruszą na wiosnę. Na terenie elektrociepłowni powstanie budynek wysoki na kilkanaście metrów, w którym znajdą się dwa olbrzymie kotły.

Ta inwestycja jest niezwykle ważna dla mieszkańców Gorzowa ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i komfort dostaw ciepła. Również chodzi o zdrowie. Gaz jest o wiele mniej emisyjnym, bardziej ekologicznym paliwem niż węgiel - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor Elektrociepłowni w Gorzowie:

Przedstawiciele PGE zapewniają, że inwestycja nie przyczyni się do podniesienia rachunków za energię. Gorzowska elektrociepłownia była pierwszą w Polsce, gdzie do produkcji energii wykorzystywano gaz.

Czy masz objawy niedoboru potasu?

Pytanie 1 z 8
Czy twoje mięśnie są ostatnio osłabione?
Źródło: Gorzów: Elektrociepłownia rezygnuje z węgla, będzie ekologiczniej