Pielęgniarki

i

Autor: Artur Hojny/Super Express

Gorzów: Pielęgniarki na wagę złota

2021-05-20 12:59

Szacuje się, że w lecznicach regionu gorzowskiego obecnie brakuje 50 proc. pielęgniarek i położnych. Do zawodu co roku wchodzi kilka osób, z kolei na emeryturę przechodzi 10 razy tyle. Jak tak dalej pójdzie nie będzie miał kto zajmować się pacjentami.

Czy będzie miał kto nami się opiekować? W Gorzowie brakuje pielęgniarek. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych szacuje, że w lubuskich lecznicach personelu powinno być więcej o 50 procent. Na razie sytuację ratują dodatkowe dyżury, nadgodziny i praca w kilku miejscach. Jednak ta z każdym rokiem będzie się pogarszać. Średnia wieku pielęgniarek i położnych w naszym regionie to 56-57 lat, a nowych kadr nie widać.

Liczba pielęgniarek i położnych, którym pierwszy raz przyznano prawo wykonywania zawodu jest bardzo mała, np. w 2020 roku 5 pielęgniarkom i 1 położnej. Na emeryturę odchodzi średnio 40 osób w każdym roku - mówi Marta Powchowicz, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie.

Obecnie w regionie gorzowskim zarejestrowanych jest 3200 pielęgniarek i położnych, z czego 2800 pracuje w zawodzie. Około tysiąca weszło lub w tym roku wejdzie w wiek emerytalny. Nadzieją na lepsze jutro jest pielęgniarstwo na gorzowskiej AJP, ale pierwsi absolwenci opuszczą uczelnię dopiero za dwa lata.

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Źródło: Gorzów: Pielęgniarki na wagę złota