Będą sadzić drzewa, a w zamian otrzymają książkę. Rusza nowa ogólnopolska akcja

2021-09-09 12:34 Dariusz Brombosz
Książka za drzewo
Autor: Dariusz Brombosz

Rusza nowa akcja Fundacji ekologicznej ARKA, w której za posadzone drzewa uczestnicy otrzymują książki. Będzie prowadzona w 2 etapach: we wrześniu odbędzie się zbiórka używanych książek, a miesiąc później w październiku odbędzie się sadzenie drzew i wysyłanie do uczestników książek.

Promyk nadziei / Elif / Kozacka miłość. Gwiazdy seriali PRYWATNIE | ESKA XD - Hotplota #30

Posadzone drzewa uczestnicy będą wpisywali na stronie www.sadzimytlen.pl  dołączając do naszej akcji, w której posadziliśmy już prawie 150 tysięcy drzew. Dzięki działającej interaktywnej mapie Polski uczestnicy mogą zobaczy na niej swoje posadzone drzewa- wyjaśnia Wojciech Owczarz – szef Fundacji Ekologicznej ARKA.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.

Akcja świetnie wpisuje się z założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Nadal ponad połowa Polaków nie czyta książek, chociaż obserwujemy tutaj zmianę na plus, gdyż w ciągu 2 lat procent osób deklarujących przeczytanie książki całej lub we fragmencie wzrósł do 42%. Jak ważne jest promowanie czytelnictwa niech świadczą sumy, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

W październiku za każde posadzone drzewo uczestnicy będą otrzymywali książki, które głównie będą pochodziły z prowadzonych zbiórek. W ten sposób dajemy im drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2- podkreśla Wojciech Owczarz.

Podczas akcji promuje się podejście Zero Waste (dosł. tłumacz„zero odpadów”,„zero marnowania”): Podejście polegające na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. 

Akcja sadzenia drzew rozpoczyna się od 29 września. Wtedy też zostanie uruchomiony system wyboru i rezerwacji książek.

Do akcji też mogą zgłaszać się klasy: przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Dla pierwszych 25 klas zarezerwujemy po 25 książek.

Szczegóły na FB KSIAŻKA ZA DRZEWO.

Źródło: Będą sadzić drzewa, a w zamian otrzymają książkę. Rusza nowa ogólnopolska akcja
Nasi Partnerzy polecają