Bocian wyrzucił z gniazda jedno ze swoich młodych. Wcześniej jego partnerka zginęła porażona prądem [WIDEO]

i

Autor: Screen/YouTube Bocian Bukacek stracił dwie partnerki i wyrzucił z gniazda jedno z piskląt

Bocian wyrzucił z gniazda jedno ze swoich młodych. Wcześniej jego partnerka zginęła porażona prądem [WIDEO]

2021-06-01 12:26

Szokująca historia tuż zza naszej południowej granicy. W Czechach cały kraj żyje tragicznymi przeżyciami bociana "Bukácka", który stracił dwie swoje partnerki w tym sezonie. Druga zmarła tragicznie rażona prądem przez przewody wysokiego napięcia. Samiec został sam z czwórką małych. Czesi życie bociana obserwują na żywo w serwisie YouTube. Ostatnio zauważyli niepokojącą rzecz. "Bukácek" wyrzucił jedno ze swoich piskląt z gniazda. Dlaczego?

Czechy: Bocian wyrzucił pisklę z gniazda. Dlaczego?

Ta historia zszokowała całe Czechy, a ostatnio wywołała oburzenie również w Polsce. O co chodzi? Mieszkańcy małej czeskiej miejscowości Mladé Buky w regionie Trutnov postanowili zatroszczyć się o cztery małe bociany, których matka zginęła porażona prądem przez przewody wysokiego napięcia. Pisklęta zostały pod opieką Bociana o imieniu "Bukácek". Mieszkańcy zainstalowali kamerę w rejonie gniazda Bukacki i jego młodych, żeby podglądać jak sobie radzą.

Niestety szybko okazało się, że Bukácek ma niemałe problemy z zajmowaniem się swoimi czterema pociechami. Nie ma się co dziwić, bo bocian tej wiosny stracił aż dwie swoje partnerki. Zwierzętami opiekują się Šándor Havrán i Jirí Zeman. Mężczyźni relacjonują, że bocian jest już bardzo wyczerpany opieką nad młodymi. Dlatego ostatnio postanowił wypchnąć jedno ze swoich piskląt z gniazda.

Ta informacja zasmuciła internautów, którzy śledzą życie ptaków.

Dlaczego bocian Bukacek wyrzucił pisklę z gniazda?

Jak podkreślają eksperci od ornitologii, fakt wyrzucenia małego pisklaka z gniazda przez bociana nie jest niczym niezwykłym. Jak możemy przeczytać w serwisie bocianopedia.pl, "dorosłe ptaki usuwają z gniazda wszelkie obce przedmioty, do których zaliczają się również chore, nienaturalnie zachowujące się pisklęta. Rodzice bowiem nie rozpoznają swoich pociech, tylko reagują na prawidłowe ich zachowanie. Może się zdarzyć, że usunięte z gniazda pisklę jest przez ludzi ponownie do niego wkładane i ku oburzeniu wrażliwych osób, za chwilę zostaje znów wyrzucone".

Tak wśród bocianów wygląda dobór naturalny, który jest korzystny dla tego gatunku. Eksperci wyliczają, że rocznie bociany tracą 10-15 proc piskląt rocznie.

Raport z anteny 1.06, godz.10
Źródło: Bocian wyrzucił z gniazda jedno ze swoich młodych. Wcześniej jego partnerka zginęła porażona prądem [WIDEO]