Coraz więcej ozdrowieńców pilnie potrzebuje rehabilitacji. Covid-19 zniszczył im zdrowie [AUDIO]

2021-04-12 13:48 Dariusz Brombosz
Ozdrowieniec
Autor: Dariusz Brombosz Pan Jan dwukrotnie walczył z Covid-19. Dziś przechodzi rehabilitację w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach

W szpitalu walczyli o każdy oddech- teraz walczą o dojście do pełnej sprawności! Pacjencji, którzy wygrali z Covidem 19 teraz w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach uczestniczą w rehabilitacji pocovidowej. Za zabiegi zapłaci NFZ w ramach rządowego programu uruchomionego kilka dni temu.

Wizyta Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w punkcie szczepień przeciw COVID-19

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach jako pierwszy ośrodek na Śląsku wdrożył leczenie pocovidowe – dostępne w ramach NFZ zabiegi zostały sprofilowane pod dolegliwości pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19. Na początku kwietnia placówka uruchamiła 50 łóżek dla ozdrowieńców, którzy walczą po chorobie o powrót do sprawności.

8 kwietnia 2021 roku, minister zdrowia podpisał rozporządzenie, w którym zobowiązuje Narodowy Fundusz Zdrowia do uruchomienia szerokiego programu rehabilitacji pocovidowej, w którym będą mogły brać udział zakłady rehabilitacji leczniczej, uzdrowiska, oddziały rehabilitacyjne. – To bardo dobry krok. GCR „Repty” wchodzi z marszu. Ma odpowiednie zaplecze i wykwalifikowaną kadrę medyczną. Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia - może prowadzić rehabilitację ambulatoryjną, domową i w oddziałach- podkreśla Dyrektor Naczelny SP ZOZ "REPTY" GCR. Norbert Komar .

– Covid to bardzo podstępna choroba. Trafiają do nas pacjenci z saturacją poniżej 90, wymagają nadal tlenoterapii i kompleksowej opieki rehabilitacyjnej i medycznej. Nie są w stanie nawet sami skorzystać z kąpieli. Pomagamy im dojść do pełnej sprawności- mówi dr n. med. Anna Zielińska-Meus z II oddziału rehabilitacji kardiologicznej w GCR Repty.

Rehabilitacja z rządowego programu ogłoszonego w kwietniu przez Ministra Zdrowia Adama Nidzielskiego potrwa od 2 do 6 tygodni. Przysługiwać będzie do roku od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Ozdrowieńcy pilnie potrzebują rehabilitacji. Posłuchaj szczegółów!
Źródło: Coraz więcej ozdrowieńców pilnie potrzebuje rehabilitacji. Covid-19 zniszczył im zdrowie [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają