Serce zawały

i

Autor: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Jest większy zabójca niż Covid 19. Czeka nas fala zgonów z powodu chorób układu krążenia

2021-11-18 13:41

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Codziennie rośnie liczba nowych zakażeń groźnym patogenem. Coraz więcej osób trafia do szpitali oraz pod respirator. Głównie to osoby niezaszczepione. Tymczasem kardiolodzy alarmują, że czeka nas fala zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Lekarze mówią wprost: to nie są żarty. Zawały serca i udary mózgu, to zabójcy numer jeden w Polsce i Europie. Sytuacja się pogarsza z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Od marca 2020 roku gdy w naszym kraju pojawiły się pierwsze przypadki zakażeń groźnym patogenem , to znacznie pogorszyliśmy styl życia , co sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia.

– Ciągle mimo naszych wysiłków, które czynimy od wielu lat nie spada śmiertelność z powodu chorób układu krążenia. Wręcz mogę powiedzieć, że odwrotnie wśród młodych mężczyzn ciągle zajmujemy w tej kwestii pierwsze miejsce. Także musimy pamiętać, a niechętnie to robimy, aby zadbać o siebie. W dużej mierze to od nas zależy czy zachowamy siły i zdrowie. Mierzmy regularnie ciśnienie, nie palmy papierosów, unikajmy stresu, nie obżerajmy się, badajmy poziom cukru i cholesterolu we krwi i jak mantrę powtarzamy jako specjaliści- ruszajmy się- mówi dr Tadeusz Zębik, ordynator kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Niestety z badań wynika, że z przyczyn sercowo-naczyniowych zmarło w Polsce o 17 proc. więcej pacjentów niż rok wcześniej. Mimo wyraźnych objawów, że z sercem jest coś nie tak ludzie nie zgłaszali się na planowe zabiegi, bo obawiali się zakażenia koronawirusem. W tym roku jest podobnie.

Ministerstwo Zdrowia niedawno ogłosił Narodowy Program Chorób Układu Krążenia oraz sieć kardiologiczną. Wkrótce ruszy w pilotażowej wersji na Mazowszu . Kardiolodzy apelują aby jak najszybciej- dla dobra tysięcy pacjentów- objął cały kraj. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” możemy uniknąć schorzeń sercowo-naczyniowych, które wciąż są główną przyczyną śmierci Polaków.

 

Źródło: Jest większy zabójca niż Covid 19. Czeka nas fala zgonów z powodu chorób układu krążenia