Katowice: Kobieta chciała lecieć z córką do Tunezji. 8-letnia dziewczynka nie została jednak wpuszczona na pokład samolotu

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Zdjęcie poglądowe

Katowice: Kobieta chciała lecieć z córką do Tunezji. 8-letnia dziewczynka nie została jednak wpuszczona na pokład samolotu

2021-05-31 9:20

Kapitan samolotu lecącego z Katowic do Dżerby w Tunezji nie wpuścił na pokład 8-letniej dziewczynki. Powód? W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na 8-latkę sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Z lotu zrezygnować musiała także jej matka.

Kilka dni temu obywatelka Polski wraz z córką stawiły się do odprawy samolotu czarterowego lecącego z Katowic do Dżerby (Tunezja). W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na 8-latkę sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. W dniu kontroli dziewczynce pozostało jeszcze 7 dni do jej zakończenia.

- Opiekunka prawna dziecka nie dopełniła obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania na kwarantannie przez córkę, za co zgodnie z art. 116 § 2 kodeksu wykroczeń została ukarana mandatem w wysokości 400 złotych. Kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie dziecka na pokład samolotu, w związku z czym obie zrezygnowały z lotu - poinformował Szymon Mościcki ze Straży Granicznej w Pyrzowicach.

To nie jedyna tego typu sytuacja na katowickim lotnisku w ostatnich dniach. Z podobnymi konsekwencjami spotkała się obywatelka Polski wybierająca się do Wielkiej Brytanii. Ona również złamała zasady przebywania na kwarantannie. Kobieta nie opuściła terytorium Polski i dodatkowo została ukarana mandatem w wysokości 300 zł.

Niezależnie od nałożonych grzywien w drodze mandatu karnego, funkcjonariusze poinformowali o zaistniałych przypadkach naruszenia zasad kwarantanny Państwową Inspekcję Sanitarną oraz odpowiednie ze względu na miejsce zamieszkania jednostki Policji.

- Mając na uwadze zbliżający się sezon wakacyjny, Straż Graniczna apeluje, aby osoby planujące podróż zagraniczną upewniły się, czy nie został nałożony na nie obowiązek odbycia izolacji domowej lub kwarantanny. Ponadto przypominamy, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych - informuje Szymon Mościcki.

Raport z Opalenicy. Siódmy dzień zgrupowania
Źródło: Katowice: Kobieta chciała lecieć z córką do Tunezji. 8-letnia dziewczynka nie została jednak wpuszczona na pokład samolotu