Katowice: Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki w komunikacji miejskiej [ZDJĘCIA]

2021-10-12 9:12

Policjanci z Katowic rozpoczęli w ostatnim czasie wzmożone kontrole w komunikacji miejskiej. Funkcjonariusze sprawdzają czy pasażerowie zakrywają usta i nos w tramwajach i autobusach. Przypominają jednocześnie, że cały czas jest to obowiązkowe.

Policjanci w Katowicach w ostatnich dniach prowadzą wzmożone kontrole w komunikacji miejskiej i sprawdzają czy pasażerowie zakrywają usta i nos w tramwajach i autobusach. Przypominają, że to wciąż jest obowiązkowe.

- Liczba zachorowań na COVID-19 niestety znowu rośnie. Katowiccy policjanci przypominali mieszkańców naszego miasta, jak i podróżnym odwiedzającym stolicę Śląska o obowiązku zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej. W trakcie rozmów większość mieszkańców Katowic i podróżnych przyznała, że jest to higieniczne i dzięki temu czują się bezpieczniej. Jedna z osób opowiedziała nawet o tym, że sama ma obniżoną odporność i dlatego, jest bardzo wdzięczna każdej osobie noszącej maseczkę - czytamy w komunikacie katowickiej policji.

Z naszych obserwacji wynika jednak, że coraz więcej osób decyduje się nie zakładać już maseczki w pomieszczeniach zamkniętych czy miejskiej komunikacji. Teoretycznie wciąż jest to obowiązkowe. W praktyce policjanci coraz rzadziej nakładają mandaty za brak maseczki, bowiem Ci którzy takich mandatów nie przyjmują wygrywają rozprawy mandatowe w sądach. Pozostaje więc jedynie zwracanie uwagi, bez większych konsekwencji.

Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami epidemicznymi w Polsce usta i nos wciąż trzeba zakrywać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku. 

Zapytaliśmy ALBAŃCZYKÓW o POPKA. Czy znają KRÓLA ALBANII?
Źródło: Katowice: Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki w komunikacji miejskiej [ZDJĘCIA]