Katowice: Rozpoczyna się budowa parkingu wielopoziomowego. To oznacza utrudnienia w centrum miasta

i

Autor: mat.prasowe Tak ma wyglądać wielopoziomowy parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach

Katowice: Rozpoczyna się budowa parkingu wielopoziomowego. To oznacza utrudnienia w centrum miasta

2021-05-26 11:17

Na ulicy Mariackiej Tylnej w samym centrum Katowic rozpoczęła się właśnie budowa wielopoziomowego parkingu na blisko 200 miejsc. Rozpoczęcie prac oznacza, że od czwartku, 27 maja czekają nas zmiany w organizacji ruchu i brak wjazdu na Tylną Mariacką.

Władze Katowic przekazały, że teren na Tylnej Mariackiej został już przekazany generalnemu wykonawcy, który rozpoczął tam pierwsze prace. Od czwartku, 27 maja wjazd na Tylną Mariacką będzie już niemożliwy. Rozpoczyna się tam budowa parkingu wielopoziomowego.

- Zautomatyzowane parkingi na Tylnej Mariackiej to inwestycja, która jest ściśle powiązana z przebudową ul. Dworcowej. Zgodnie z założeniami powstaną tu urządzenia smart, oferujące w sumie 240 miejsc dla samochodów. To praktyczne rozwiązanie pozwalające stworzyć miejsca parkingowe na stosunkowo niewielkiej powierzchni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Katowicki magistrat informuje, że miejsca parkingowe dla katowiczan mieszkających przy Tylnej Mariackiej i osób obsługujących lokale usługowe będą sukcesywnie wyłączane z użytkowania wraz z postępem robót czyli od 27 maja. Ponadto jeżeli w obszarze zamykanych miejsc parkingowych będą występowały tzw. koperty, miejsca zastrzeżone, one również będą likwidowane.

Prace zostaną podzielone na etapy

W pierwszej kolejności prowadzone będą etapowo prace związane z renowacją muru oporowego własności PKP - najpierw od strony ul. Mielęckiego. W związku z tym zaistnieje konieczność zajęcia na długości ok. 70 m (ok. 30 miejsc parkingowych) po stronie muru. Następnie na tym samym odcinku po skończeniu prac renowacyjnych, wykonywane będą przebudowy sieci kolidujących z nowym układem. Wtedy dodatkowo zostanie wyłączonych z możliwości parkowania (ok. 15 miejsc parkingowych) od strony kamienic. Później wykonawca rozpocznie prace renowacyjne muru oporowego od strony ul. Francuskiej – w rejonie drugiego zespołu maszyn, w związku z czym zajęte zostanie ok. 20 miejsc parkingowych (łącznie 65 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 7 czerwca br.

W kolejnym etapie zaplanowane jest wykonanie przebudowy sieci kolidujących z drugim zespołem maszyn i dodatkowo zostanie zajętych ok. 10 miejsc od strony kamienic (łącznie 75 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 12 lipca bieżącego roku.

Następnie prowadzone będą prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznej w obszarze pomiędzy zespołami maszyn i wtedy zajętych zostanie kolejne 20 miejsc (łącznie 95 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 19 lipca. Wtedy też wyłączone z możliwości parkowania zostaną wszystkie miejsca parkingowe na obszarze placu budowy.

Montaż modułów parkingowych planowany jest z końcem października 2021. Parkingi wielopoziomowe mają być gotowe do końca bieżącego roku. Przebudowa układu drogowego, wraz z wykonaniem zadaszonego parkingu rowerowego oraz wykonanie systemowej wiaty śmietnikowej zakończy się w marcu 2022 roku.

Smart parkingi wielopoziomowe

Projekt inwestycji zakłada, że na Tylnej Mariackiej stanie 20 urządzeń do parkowania. 12 maszyn od strony ul. Mieleckiego oraz 8 od strony ul. Francuskiej. W sumie, w parkingu typu smart, będzie 240 miejsc parkingowych. Moduły parkingowe będą posiadały elewację z ażurowej siatki, która daje możliwość montowania w późniejszym etapie różnego rodzaju elementów wizualnych. Ponadto przewidziano 10 naziemnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w ciągu ul. Tylnej Mariackiej.

Źródło: UM Katowice

Raport z Opalenicy: drugi dzień zgrupowania
Źródło: Katowice: Rozpoczyna się budowa parkingu wielopoziomowego. To oznacza utrudnienia w centrum miasta