GoWork

i

Autor: GoWork

gowork

Katowicki rynek pracy – najważniejsze informacje

2023-07-26 13:23 Tekst sponsorowany

Wedle szacunków GUS, stopa bezrobocia w Katowicach jest na szalenie niskim poziomie, wynoszącym zaledwie 1,1%. W takiej sytuacji możemy już mówić o bezrobociu frykcyjnym, a więc stanie, w którym pracownik pozostaje bez pracy chwilowo, w wyniku jej (mniej lub bardziej dobrowolnej) zmiany. Wniosek z tego faktu wynikający jest prosty – w Katowicach każdy może znaleźć pracę, bez względu na sektor, w jakim jej poszukuje.

Gdzie najłatwiej można zdobyć pracę w Katowicach?Jakich warunków zatrudnienia należy się spodziewać po katowickim rynku pracy? W jakim miejscu można szukać pracy najefektywniej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Gdzie najłatwiej zdobyć pracę w Katowicach?

Przy tak niskiej stopie bezrobocia, z całą pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że pracę w Katowicach można znaleźć wszędzie, niezależnie od sektora czy docelowej profesji. Niemniej, nawet w tak dobrej sytuacji w jakiej znajdują się Katowice, można wskazać branże, w których zatrudnienie można otrzymać niemalże „od ręki”.

Pierwszą z nich będzie oczywiście branża transportowa, wraz ze spedycją i logistyką. Jest to bowiem jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Pracę bez większych problemów znajdzie kierowca (szczególnie kierowca międzynarodowy), kurier, magazynier, dostawca czy mechanik samochodowy. Godna uwagi w tej materii jest także branża budowlana, produkcyjna i handlowo-usługowa.

Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać również specjaliści z sektora IT, który od dłuższego czasu walczy z branżą transportową o koszulkę lidera w wyścigu o miano fundamentu rozwoju polskiej gospodarki. Jeżeli szukasz zatrudnienia w takich zawodach jak programista, front-end developer, grafik komputerowy, analityk IT czy administrator baz danych, to w Katowicach nie będziesz musiał obawiać się o swoją przyszłość.

Warunki zatrudnienia na katowickim rynku pracy

W parze z szeroką dostępnością ofert pracy, idą również wyjątkowo dobre warunki zatrudnienia. Dla przykładu, umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, wypierając wszelkie umowy cywilnoprawne. Pracownikom oferowana jest godna wypłata, często wsparta przez atrakcyjny system premiowy, a do tego mogą oni liczyć na przejrzystą ścieżkę kariery i realną możliwość awansu w strukturze firmy.

Co więcej, przedsiębiorcy z Katowic oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, takich, jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, czy rozmaite kursy i szkolenia, poszerzające zakres kompetencji zatrudnionych.

Ogromną popularnością cieszy się także praca zdalna – wbrew pozorom nie tylko w sektorze IT czy marketingu. Pracodawcy starają się zapewniać możliwość pracy w trybie „home office” wszędzie tam, gdzie tylko pozwala na to zakres pełnionych obowiązków, dostrzegając, jak korzystanie taka możliwość wpływa na lojalność i efektywność zatrudnionych.

Najlepsze ogłoszenia o pracę w Katowicach

Istnieje kilka godnych wskazania opcji, dzięki którym łatwo znajdziesz pracę w Katowicach. Niemniej, wyłącznie jedna z metod będzie w stanie realnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o skorzystanie z asysty rozmaitych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork. To zdecydowanie najskuteczniejsze z narzędzi, zarówno dla pracodawców, jak i kandydatów, potrzebujących jak najpilniej połączyć swe siły.

Jeśli chcesz, możesz osobiście udać się do upatrzonego wcześniej zakładu pracy i złożyć swoje CV na ręce przedsiębiorcy. Z tej metody korzystają przede wszystkim studenci i emeryci, poszukujący pracy dodatkowej. Trudno jednak przyznać, by była to metoda choćby zbliżona efektywnością, bowiem jeśli pracodawca ogłosił otwarcie rekrutacji, to z całą pewnością zamieścił stosowne ogłoszenia na łamach wyżej wymienionych portali.

Nadal niegasnącą opcją jest udanie się do powiatowego urzędu pracy, czy skorzystanie z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego. W przypadku drugiego sposobu, jak możesz domyślać się po nazwie, raczej nie będziesz mógł liczyć na stabilność zatrudnienia – umowa o pracę najpewniej zostanie zastąpiona przez umowę zlecenie.