Matka Boża w rękawicach bokserskich wzbudziła kontrowersje na Jasnej Górze. Pielgrzymi modlili się o pomyślność piłkarzy na EURO 2020

2021-06-14 9:27

W ostatnią sobotę na Jasną Górę przybyła 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców. Wierni modlili się m.in. za piłkarzy biorących udział w Euro 2020. Jako wotum złożyli płaskorzeźbę Matki Bożej w rękawicach bokserskich, by „chroniły Ją przed atakami złych ludzi". Matka Boska z elementami sportowymi wzbudziła kontrowersje. Wiele osób się zastanawia czy nie jest to obraza uczuć religijnych.

Jasna Góra: Matka Boska w rękawicach bokserskich wzbudziła sensację wśród wiernych

Ogromne kontrowersje wzbudziła płaskorzeżba Matki Bożej w rękawicach bokserskich, która została złożona przez wiernych jako wotum podczas 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców. Przedstawiciele zawodników, trenerów, duszpasterzy oraz dzieci i młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Sportowym RP przybyła na Jasną Górę w ostatnią sobotę, 12 czerwca żeby modlić się m.in. o pomyślność piłkarzy podczas EURO 2020. Matka Boża w rękawicach bokserskich ma "chronić Ją przed atakami złych ludzi".

- Przy wielkich okazjach jakimi są np. rozgrywki Euro 2020 przypominamy sobie, że sport jest również środkiem kształtowania postaw patriotycznych dla młodzieży - zauważył Jerzy Drynda, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP. Podkreślił, że podczas pielgrzymki modlą się m.in. w intencji polskich piłkarzy biorących udział w Euro 2020. Dodał, że większość sportowców to ludzie wierzący a czyniony przez nich znak krzyża kiedy np. wychodzą na murawę jest małym aktem wyznania wiary i znakiem patriotyzmu. 

- Tutaj na Jasnej Górze jest wielu sportowców również nas kapłanów. Jednoczymy się i zawierzamy całe nasze środowisko Matce Bożej - podkreślił ks. Stanisław Kuć. - Jestem mistrzem Europy w wadze muszej w boksie federacji „Kolejarz”. Wszyscy sportowcy, którzy tu zgromadziliśmy się chcemy wypraszać Boże łaski dla wszystkich ludzi, do których jesteśmy posłani - dodał kapłan.

Sportowcy na Jasnej Górze składają ważne dla nich wota. Dzisiaj złożyli płaskorzeźbę, która przedstawia Matkę Bożą w rękawicach bokserskich.Jak podkreślił prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP „te rękawice mają strzec Maryję przed złymi ludźmi”. Jest to dar od bokserów i wszystkich sportowców zjednoczonych w sanktuarium.

I właśnie ta płaskorzeźba wzbudziła największe emocje. Nie wszyscy wierni z zachwytem przyjmują widok Matki Bożej opatrzonej dodatkowymi elementami. Zawsze wzbudza to kontrowersje. Kilka tygodni temu sąd w Płocku uniewinnił trzy kobiety, które przedstawiały Matkę Boską w tęczowej aureoli. Jakiś czas temu oskarżono je o obrazę uczuć religijnych.

Skoro tęcza na Matce Boskiej obraża uczucia religijne to czy rękawice bokserskie również mogą te uczucia obrażać?

Źródło: Matka Boża w rękawicach bokserskich wzbudziła kontrowersje na Jasnej Górze. Pielgrzymi modlili się o pomyślność piłkarzy na EURO 2020