Autobusy metrolinii ruszą w trasę nie 5 kwietnia, ale dopiero tydzień po zakończeniu lockdownu.
Trzecia fala pandemii koronawirusa w naszym kraju cały czas się rozwija. Co za tym idzie, rząd wprowadza coraz więcej obostrzeń i zaleca żeby osoby które mogą pracowały zdalnie. To przekłada się na liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej. Dlatego uruchomienie metrolinii teraz nie jest dobrym pomysłem.
– Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM. – To była trudna decyzja, tym bardziej, że nasi pracownicy oraz przedstawiciele gmin włożyli już bardzo dużo pracy w realizację tego projektu – przyznaje dyrektor Sobota.
GZM i ZTM na razie nie podają nowego terminu uruchomienia pierwszych autobusowych linii metropolitalnych.
Nie ma konkretnej daty, bo nie wiadomo kiedy w woj. śląskim zakończy się lockdown i mieszkańcy ponownie będą dojeżdżać do pracy komunikacją miejską. Dlatego zdecydowano, że autobusowe linie metropolitalne zostaną uruchomione dopiero tydzień po zluzowaniu obostrzeń.
– Takie postawienie sprawy zwiększa naszą elastyczność – dodaje dyrektor Sobota.
Linie metropolitalne to system 31 linii autobusowych, które ułatwią przemieszczanie się między największymi ośrodkami.
Pierwsze z nich będą przede wszystkim obsługiwać duże miasta. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, które mają zintegrować ze sobą obszary Metropolii. Natomiast w ostatnim z etapów uruchomione zostaną linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
System linii metropolitalnych będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia”. To znaczy, że co 6 miesięcy Metropolia będzie analizowała poziom wykorzystania połączeń. Posłuży do tego m.in. nowy systemu liczenia pasażerów. Mechanizm ten pozwala znacznie lepiej dopasować siatkę połączeń do potrzeb pasażerów. Metropolia planuje też zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet i zapraszać mieszkańców na spotkania, podczas których będą analizowane zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!