Miała stać się kolejną wizytówką Siewierza, a jest kryzys! Mieszkańcy ulicy Krakowskiej są wściekli[ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-10-01 15:51

Wraz z rozpoczęciem się października jedna z najstarszych ulic w Siewierzu, ulica Krakowska, miała stać się kolejną wizytówką miasta. Stało się inaczej. Są dziury, wystające kable i rury z ziemi, prowizorycznie zabezpieczone studzienki kanalizacyjne, brak przejazdu i wściekłość mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wykonawca opuścił miejsce budowy. Podwykonawcy inwestycji domagają się pieniędzy. Władze Gminy mają związane ręce.

Rozkopana ulica Krakowska w Siewierzu- mieszkańcy wściekli, władze miasta mają związane ręce. Posłuchajcie o szczegółach!

Ulica Krakowska w Siewierzu to jedna z najstarszych ulic. Można śmiało pokusić się, że historyczna, bo miasto należy do najstarszych grodów w Polsce, prawa miejskie otrzymał w 1276 roku. Placem centralnym do dzisiejszego dnia w gminie jest niedawno zmodernizowany Rynek. To właśnie z tego miejsca do dnia dzisiejszego wychodzi ulica Krakowska.

Na przełomie lutego i marca tego roku rozpoczęły się prace modernizacyjne ulicy Krakowskiej. Na realizację inwestycji Gmina Siewierz pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 2.677.261,11 zł brutto. Drogą przetargu wyłoniono wykonawcę prac- firmę JUNKOBUD Sp. z o.o. z Chorzowa. Zgodnie z harmonogramem prac ekipa remontowa prace miał zakończyć z końcem września. Tak się nie stało. Wykonano ¼ prac, na domiar złego miejsce budowy opuścił wykonawca remontu drogi.

– Czuję się oszukany przez firmę- wykonawcę robót. Co tydzień przeprowadzaliśmy z kierownikiem budowy narady mobilizacyjne, bo widzieliśmy opóźnienia. Nie możemy ukarać finansowo osób odpowiedzialnych za kryzys z jakim mamy teraz do czynienia. Pukają do urzędu podwykonawcy inwestycji, którzy twierdzą, że nie otrzymali pieniędzy za wykonane usługi. Na domiar złego ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem o zwalczaniem Covid 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych uniemożliwia nam nałożenie kar na nierzetelnego wykonawcę, który wygrał przetarg na modernizację ulicy Krakowskiej. Podobne problemy mają inne gminy w Polsce. Myślę, że z firmą spotkamy się w sądzie- mówi w rozmowie z nami Damian Dawczyński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.

– Organizacja wykonawcy robót na ulicy Krakowskiej jest bardzo słaba. Już wiemy, że nie płaci podwykonawcą dlatego poszkodowani zaczynają upominać się o swoje w odwiedzając nas w urzędzie miasta. Firma JUNKOBUD nie dopilnowała budowy, nie zagwarantowała odpowiedniej liczby pracowników, nie zakupiła odpowiednich materiałów- wyjaśnia Dariusz Nowak, kierownik Wydziału Inwestycji Gminy Siewierz.

Skontaktowaliśmy się z firmą JUNKOBUD. – Nie chcemy na tym etapie komentować sprawy w mediach. Chcemy dogadać się z Gminą jako zamawiającym od nas usługę. Mogę tylko powiedzieć, że sytuacja ta jest wynikiem wielu czynników. Spotkamy się z władzami Gminy i Miasta Siewierz i porozmawiamy, wyjaśnimy nasze stanowisko- mówi Patryk Urban, Prokurent samoistny Spółki JUNKOBUD.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy na ulicy Krakowskiej są wściekli. Nie przebierają w słowach – Tracę klientów, nikt nas o niczym nie informuję kiedy nasz dramat się zakończy. Nie mam jak dojechać do pracy, tutaj na miejscu jest taki bałagan, że głowa boli- żali nam się właścicielka salonu urody.

Władze  Siewierza obiecują, że teren budowy zabezpieczą przed zimą, tak aby mieszkańcy w bezpieczny sposób mogli dojść do swoich domów. Planują w ciągu najbliższych tygodni rozpisać przetarg i wyłonić nowego wykonawcę. Kiedy ulica Krakowska połączona z sercem miasta- Rynkiem nabierze blasku, zostanie wybudowana jezdnia asfaltowa oraz nowe chodniki o nawierzchni z płyt granitowych oraz chodniki o nawierzchni kostki betonowej szlachetnej (w okolicy parkingu przy Zamku)? Tego nie wiadomo, bo władze Siewierza nie chcą podawać konkretnego terminu.

Źródło: Miała stać się kolejną wizytówką Siewierza, a jest kryzys! Mieszkańcy ulicy Krakowskiej są wściekli[ZDJĘCIA, AUDIO]