Na jednej z ulic Sosnowca zgasną dziś światła. Miasto przyłącza się do ogólnopolskiego protestu

2020-12-01 7:07 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Urząd Miejski w Sosnowcu
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Urząd Miejski w Sosnowcu

Sosnowiec przyłącza się do protest przeciwko polityce rządu, który stara się ograniczyć decyzyjność samorządów. To jednocześnie głos sprzeciwu wobec polskiego weta w Unii Europejskiej.

1 grudnia, o godz. 17.00, w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego na godzinę zostaną zgaszone lampy oświetlenia ulicznego. To protest przeciwko polityce rządu, który stara się ograniczyć decyzyjność samorządów.

- Sprzeciwiamy się również wobec zapowiadanego przez polski rząd weta w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że właśnie dzięki środkom unijnym realizujemy już drugi etap modernizacji oświetlenia ulicznego. W sumie wymienimy prawie 14 tysięcy opraw i około 1 600 słupów oświetlenia ulicznego. Cały projekt wart jest 34 mln zł, a dofinansowanie unijne to ponad 27 mln zł – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i dodaje, że w ciągu ostatnich lat do Sosnowca spłynął ponad miliard złotych unijnych dotacji.

Dzięki tym pieniądzom wyremontowano drogi, wymieniono oświetlenie uliczne, kupiono autobusy elektryczne, ocieplono budynki, czy wybudowano salę koncertową.

Na godzinę wyłączone zostanie oświetlenie alei Zwycięstwa, wszystkich ozdób świątecznych w jej rejonie, w tym choinki miejskiej oraz iluminacja budynku Urzędu Miejskiego. Do protestu przyłączają się miasta w całej Polsce.

Dlaczego warto montować czujki czadu?