Centrum wspinaczkowe

i

Autor: UM Bytom

Największe centrum wspinaczkowe w Polsce już otwarte

2021-11-08 8:42

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom już dostępne dla wszystkich chętnych. Główną atrakcją postindustrialnych przestrzeni po byłej KWK „Rozbark” - są wewnętrzne ściany wspinaczkowe o powierzchni 3 tys. mkw.

ESKA XD #035 - SQUID GAME, FAME MMA 12, MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY, WIEDŹMIN: SEZON 2

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Europie i największy w Polsce. Jedyny w swoim rodzaju ze względu na lokalizację w postindustrialnych przestrzeniach byłej KWK „Rozbark”.

- Rewitalizacja pokopalnianych obiektów w Rozbarku to ewenement w skali kraju. Efekt wieloletnich prac jest imponujący, a potencjał niezwykle ważny dla miasta, które zyskało nową wizytówkę przy wjeździe z południa metropolii - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

W najnowszej części Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom dominuje strefa sportowa wewnętrzna, czyli grota o wysokości 15,5 m z 18 stanowiskami. Długość wyznaczonych tu dróg przekracza nawet 25 m. Kolejna - strefa rekreacyjna ma wysokość 13 m i mieści 21 stanowisk. Strefa dziecięca ma z kolei 14 torów. Dla najmłodszych przeznaczona jest także jedna z boulderowni.

Oprócz niej działają także boulderownie sportowa i rekreacyjna oraz regulowany i podświetlany Kilter Board, a także drewniana ściana systemowa Beastmaker. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy wspinaczki na czas - łącznie to cztery drogi 15-metrowe i dwie 10-metrowe w standardzie IFSC.

- Skarpa Bytom to obiekt skrojony nie tylko dla najbardziej wymagających wspinaczy. Wśród wytyczonych dróg są również takie, na których swoich sił może spróbować każdy w miarę sprawny człowiek czy rodziny z dziećmi, dla których mamy całą dedykowaną strefę. Przygotowaliśmy także pełne zaplecze noclegowo-konferencyjne, które pozwoli cieszyć się klimatycznymi wnętrzami byłej kopalni podczas imprez firmowych i okolicznościowych - wylicza Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego 16 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Źródło: Największe centrum wspinaczkowe w Polsce już otwarte