UCK

i

Autor: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach

Okulary VR w służbie pacjentowi „VR-em w raka”

2021-05-19 8:27

Onkolodzy z Śląska przenoszą chorych na raka w lepszy wirtualny świat! Przez wiele miesięcy nie widzieć gór. Nie móc kontemplować piękna przyrody. Nie słyszeć szumu wodospadu i śpiewu ptaków. Za to być w szpitalnej sali z daleka od bliskich walcząc z chorobą nowotworową. Tę trudną rzeczywistość pacjentów zmieniać będzie Fundacja Onkologiczna Rakiety i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z pomocą … technologii VR.

Technologia coraz częściej przenosi nas ze sfery rozrywki do strefy leczenia, tak jest również w przypadku gogli VR. Okulary wspomagają już terapię psychologiczne, rehabilitacyjne, okulistyczne, teraz trafią do pacjentów onkologicznych leczących się w UCK SUM w Katowicach. Projekt rozpoczynamy od pacjentów z oddziału radioterapii by docelowo przejść na wszystkie oddziały onkologiczne. To pierwszy taki projekt na Śląsku –  mówi Joanna  Chłądzyńska, Rzecznik UCK SUM

-     Projekt realizowaliśmy już na warszawskim oddziale onkologicznym z udziałem małych pacjentów onkologicznych - mówi Maja Surowicz-Biłyj, prezes Fundacji Onkologicznej Rakiety. - Efekty były fantastyczne: chorzy mieli szansę choć na te kilka minut przenieść się w zupełne inne miejsce: w góry, do lasu. Zapomnieć o swojej chorobie, przenieść się w czasie tam, gdzie przez wiele miesięcy być nie mogli. To było dla nas wszystkich wspaniałe doświadczenie, po raz kolejny przekonaliśmy się, jak ważna jest psychika w walce z chorobą. Takie doświadczenia dodawały dzieciakom skrzydeł.

Teraz program realizowany będzie na Śląsku.  Chorzy onkologicznie pacjenci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będą korzystać z fundacyjnego sprzętu i specjalnie opracowanych programów.

-     Przez kilka miesięcy będą brać udział w autorskim programie „VR-em w raka”. Wraz ze specjalistami z UCK będziemy dbać o poprawę samopoczucia pacjentów i wspierać ich w trudnej walce z chorobą - dodaje Magdalena Sekuła, koordynator Oddziału Śląsk Fundacji Onkologicznej Rakiety.

 Okulary, a właściwie gogle zakłada się na oczy, głowę i mocuję specjalną opaską. Włączamy odpowiednio wybrany film i przenosimy pacjenta w dowolne miejsce, w którym może poczuć się zrelaksowany. Są to np. góry, plaża, las, miejsca, w których czuję się bezpiecznie i może zapomnieć o trudach choroby- mówi Dariusz Pysz Waberski, Psychoonkolog Kliniczny Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im.prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach

Współczesna technologia pomaga w leczeniu różnych dolegliwości u pacjentów, z którymi się mierzą na co dzień. 

Psychika i somatyka to struktury, które ściśle ze sobą współpracują i dobrze jest, jeśli pamiętamy o wspieraniu psychiki zwłaszcza w leczeniu. Takie okulary są swoistym rodzajem wytchnienia, relaksacją, przeprowadzką w inny wymiar, w którym pacjent może się odprężyć i choć na chwile przestać myśleć o chorobie.   

 Okulary mogą wspierać pacjenta na różnych etapach leczenia, pomagają oswoić się z urządzeniami np. w trakcie radioterapii. Zwłaszcza pacjent starszy, dla którego sytuacja jest nowa i obawia się leczenia. Okulary pomogą mu zapoznać się z nowymi warunkami i przystosować się do leczenia. 

-     Będąc w Szpitalu nie myśli się o ciekawych rzeczach, a te okulary przenoszą w inny świat. Było naprawdę sympatycznie, to niesamowite wrażenie. Inna rzeczywistość, która naprowadza na inne myślenie. Przeniosłem się w góry ze Szpitala, nie spodziewałem się tego, będę na pewno jeszcze korzystał w gogli- zauważa  Grzegorz Bytniewski, pacjent UCK SUM

Źródło: Okulary VR w służbie pacjentowi „VR-em w raka”