Otylia Swim Tour Katowice

i

Autor: Rafał Oleksiewicz Otylia Swim Tour Katowice

Otylia Swim Tour w Katowicach

2021-06-26 23:12

Po raz piąty w Katowicach odbył się Otylia Swim Tour, czyli kompleksowe zajęcia dla młodych adeptów pływania i ich rodziców prowadzone przez Fundację Otylii Jędrzejczak. – Jak zwykle w Katowicach zainteresowanie było ogromne i szybko zapełniliśmy listę uczestników – mówi jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.

W zajęciach zorganizowanych na pływalni Brynów udział wzięło ponad sto dzieci, ale z zajęć skorzystało też wielu rodziców.

– Otylia Swim Tour jest wyjątkowym projektem, który łączy dzieci i rodziców. Dzieciaki uczestniczą w zajęciach fizycznych, a dla rodziców mamy wykłady dietetyka i psychologa. Cieszę się bardzo, że już od siedmiu lat, dzięki wsparciu partnerów, m.in. Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a w tym przypadku ten miasta Katowice, możemy ten projekt realizować – dodaje Jędrzejczak. Uczestnicy Otylia Swim Tour otrzymali pakiety startowe ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak i jej partnerów, m.in. AquaWave i City Motors Gdańsk.

Warsztaty dla dzieci poprowadzili wykwalifikowani trenerzy pływania oraz gimnastyki, bo pływalnia Brynów dysponuje również profesjonalną salą do uprawiania gimnastyki sportowej. – Dzieciaki mają dziś szansę, by zaszczepić w sobie miłość również to tej pięknej dyscypliny – mówi najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.

W uroczystym otwarciu zajęć wziął udział prezydent Katowic Marcin Krupa, który kolejny raz zaprosił ekipę Fundacji Otylii Jędrzejczak do przeprowadzenia zajęć dla młodych mieszkańców Katowic i ich rodziców.

– Pomysł współpracy powstał w trakcie jednego z Balów Mistrzów Sportu. Otylia zaraziła mnie tym pomysłem, ale był problem, bo wtedy jeszcze nie mieliśmy infrastruktury, która pozwalała nam na zaproszenie Otylia Swim Tour. Wtedy podjęliśmy decyzję, że zorganizujemy zajęcia na pływalni AWF. Dzisiaj już mamy własne obiekty, na których wspaniale się bawimy. Cieszę się, że możemy zarażać młodych ludzi pasją do pływania i doskonalić ich umiejętności – mówi prezydent Krupa.

– Dla mnie jest to bardzo ważne, bo Katowice zawsze były bliskie mojemu sercu. Tutaj nauczyłam się pływać, tutaj rozpoczęła się moja kariera sportowa. Jestem szczęśliwa, że pan prezydent Katowic wpisał nasz projekt na stałe w nasze działania – dodaje Otylia Jędrzejczak.

Na pływalni dzieci doskonaliły swoje umiejętności m.in. w czterech stylach pływackich. – Te zajęcia na pływalni są formą edukacyjną dla wszystkich dzieci. Staramy się przekazać naszą wiedzę i umiejętności w czterech stylach pływackich, czyli w kraulu, grzbietowym, motylkowym i klasycznym, a także zajmujemy się startami i nawrotami. Młodsze dzieci najczęściej mają problemy ze stylem motylkowym oraz ze startami i nawrotami, ale już ci starsi nie mają tych kłopotów – mówi trener dr Robert Białecki, jeden z trenerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, a kiedyś trener najlepszej polskiej pływaczki.

Rodzice dzieci uczestniczących w Otylia Swim Tour mieli okazję wziąć udział w wykładach z psycholog Beatą Mieńkowską i dietetyk Natalią Główką.

– Obecnie już nie uważamy, że najważniejsza jest piramida żywienia, a w tej chwili mówimy o talerzu prawidłowego żywienia. W diecie młodego sportowca kwestie diety są bardzo ważne i nie powinny być lekceważone. Skupimy się również na żywieniu przed treningiem i po treningu oraz w jego trakcie. Rodzice często zadają pytania, czasem mocno skomplikowane. Cieszę się, że świadomość wagi prawidłowego żywienia jest tak duża – mówi Natalia Główka.

W Katowicach w ostatnim czasie oddano dwie nowe pływalnie wraz z salami do ćwiczeń, ale to nie koniec inwestycji w obiekty do pływania.

– Prawie ćwierć miliona ludzi już skorzystało z naszych basenów Burowiec i Brynów, a kolejny się buduje na Zadolu, w południowej części naszego miasta. Cieszę się, że te inwestycje ruszyły, niektóre są oddane, niektóre się budują. Takich miejsc, jak baseny nigdy za wiele. Zarówno dla młodzieży, ale także dla ludzi w wieku senioralnym, to bardzo ważne – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Na tegorocznej trasie Otylia Swim Tour znalazło się sześć miast. Po zajęciach w Rybniku i Katowicach w niedzielę, 4 lipca, planowane jest spotkanie w Łodzi. Pod koniec wakacji Otylia Swim Tour zawita jeszcze do Sanoka, a jesienią zajęcia odbędą się także w Płocku i Zduńskiej Woli. Mat. Prasowe

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Źródło: Otylia Swim Tour w Katowicach