Przed nami noc spadających gwiazd 2021. Gdzie najlepiej wyjątkowy spektakl zobaczyć na Śląsku?

2021-08-11 11:14 Dariusz Brombosz
Perseidy
Autor: UM Łazy

To nie lada gratka dla miłośników astronomii oraz romantyków wierzących, że wypowiedziane życzenia, gdy spada gwiazda, musi się spełnić. Jutro 12 sierpnia przypada szczyt aktywności perseidów, największego roju spadających meteoroidów w roku. Przy bezchmurnym niebie można zobaczyć dziesiątki spadających gwiazd właśnie tej nocy.

Jak nie przytyć na festiwalu?| ESKA XD - Fit vlog #28

W Łazach będzie można oczywiście spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i poszukać meteorów, jednak gmina przygotowała coś więcej. Tego wieczoru i nocy nad zalewem miejskim „Mitręga” pojawi się mobilne planetarium Astro Arena. Wszyscy chętni będą mogli poznać gwiazdozbiory nocnego nieba. Będzie to również niepowtarzalna okazja, aby dotknąć prawdziwej „spadającej gwiazdy”, polecieć w kosmos i bez względu na pogodę zobaczyć Perseidy. Seanse astronomiczne na żywo zaplanowano o 18:00-18:45, 18:45-19:30, 19:30-20:15, 20:15-21:00, 21:30-23:00 - obserwacje astronomiczne. Podczas wydarzenie nie zabraknie ogniska, zatem warto ze sobą zabrać np. kiełbaski.

Od sześciu lat Perseidy w zorganizowany sposób  można obserwować w Piekarach Śląskich. - 12 sierpnia o godz. 20 odbędzie się tradycyjna Piekarska Noc Spadających Gwiazd pod Kopcem Wyzwolenia. W programie imprezy przewidziano prezentację Bartosza Wojczyńskiego - astrofotografa z Piekar, występy mażoretek, mobilne planetarium.

Swoją imprezę pod rozgwieżdżonym niebem organizuje też Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. - Warto zabrać ze sobą koc lub leżak i od godz. 21 rozpocząć oglądać kosmiczne widowisko. Jeśli będziemy chcieli pogłębić swoją wiedzę astronomiczną, to będzie okazja porozmawiać z wicedyrektorem Planetarium Śląskiego Damianem Jabłeką.

Jak podkreślają eksperci Perseidy to nie są spadające gwiazdy, tylko pozostałości po odkrytej w 1862 roku komecie Swifta-Tuttle’a.