Rozgrzewka przed wielkim otwarciem – Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu udostępnia strefę zewnętrzną

2021-09-13 15:51 Dariusz Brombosz
Centrum Wspinaczkowe
Autor: UM Bytom

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Europie. Powstające na terenie po byłej KWK „Rozbark” Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych dzisiaj, 13 września udostępniło miłośnikom sportu pierwsze obiekty zewnętrzne – ścianę wspinaczkową na budynku dawnej kotłowni kopalni „Rozbark”, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownię plenerową, a także strefę, w której będzie można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach.

Przez 141 lat w miejscu, gdzie powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów – cechownia i budynek administracyjny – zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru „Rozbark”. Pozostałe obiekty – szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal będą służyć mieszkańcom.

W oddanym dzisiaj obiekcie będzie można na co dzień korzystać ze strefy aktywności fizycznej, w której dostępne będą: zewnętrzna ściana wspinaczkowa, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownia plenerowa, a także strefa, w której będzie można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach. Inwestycja związana z budową zewnętrznej strefy aktywności fizycznej warta ponad 4 mln zł została dofinansowana ze środków budżetu Miasta Bytomia, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Unii Europejskiej.

– Rewitalizacja pokopalnianych obiektów w Rozbarku to ewenement w skali naszego kraju. W Bytomiu powstało unikalne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – obiekt, który będzie służył nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale miłośnikom wspinaczki z całego kraju. Dziś rozgrzewka przed udostępnieniem całego obiektu użytkownikom. Oddajemy do użytku strefę zewnętrzną. Gratuluję świetnej rewitalizacji Klubowi Sportowemu Skarpa Bytom – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

– To wyjątkowy dzień w historii Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Po tym jak przejęliśmy obiekty po byłej KWK „Rozbark” mało kto wierzył, że uda się zrealizować tak ogromne przedsięwzięcie. Dzisiaj stoimy przed nowoczesnym obiektem, który ma służyć nie tylko miłośnikom wspinaczki, ale wszystkim mieszkańcom chcącym spróbować swoich sił we wspinaczce oraz sportach siłowych – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Dziękuję wszystkim partnerom, którzy wspierali nas od początku i pomagali nam w rewitalizacji pokopalnianych obiektów. Bez dotacji, jakie otrzymaliśmy od gminy Bytom, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego realizacja tak dużej inwestycji sportowej nie byłaby możliwa – podkreśla Dobromir Bujak.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest już na ukończeniu – trwają ostatnie prace w budynku dawnej kotłowni KWK "Rozbark", gdzie powstają dwie kolejne zewnętrzne ścianki wspinaczkowe oraz boulderownia wewnątrz budynku. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają prace nad rekreacyjną częścią do wspinania z liną. Z kolei na pierwszym piętrze powstaje strefa funclimb – dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane atrakcyjne graficznie ściany. Natomiast dla fanów ostrego trenowania budowane są ściany systemowe – kilterboard i beastboard. W budynku dawnej maszynowni powstała też siłownia wewnętrzna. Wartość całego projektu wynosi ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 16 mln zł.

Nowo otwarty obiekt od poniedziałku, 13 września do środy, 15 września mieszkańcy będą mogli bezpłatnie nie tylko zwiedzić, ale również skorzystać z oferowanych w nim atrakcji

Źródło: Rozgrzewka przed wielkim otwarciem – Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu udostępnia strefę zewnętrzną
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany