Ekosłupek w Mysłowicach

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Ekosłupek w Mysłowicach

Świeci na zielono, żółto, pomarańczowo lub czerwono. Ekosłupek w Mysłowicach sygnalizuje jaka jest jakość powietrza

2020-11-17 13:39

Przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach stanął ekosłupek. To zaawansowane urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła.

Ekosłupek został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Urządzenie stanęło przy kościele niedaleko skrzyżowania.

- Wiele osób przejeżdżając może rzucić okiem. Z daleka widoczny jest kolor, który sygnalizuje jakość powietrza. Ciemna zieleń mówi, że jest bardzo dobra, potem poprzez jaśniejszy odcień, przez żółty, ku pomarańczowemu, który jest dostateczny, aż po czerwony i taki bordowo-brązowy, to już jest bardzo, bardzo zła jakość - powiedział nam proboszcz parafii ksiądz Grzegorz Wita.

Główne zadanie ekosłupka, to edukacja ekologiczna.

- Może, poprzez swoje kolorowe wskazania, pomoże uświadomić sobie wspólną odpowiedzialność za powietrze, którym razem oddychamy - dodaje proboszcz.

Szczegółowe wyniki pomiarów wykonanych przez urządzenie można śledzić poprzez pobranie aplikacji mobilnej EkoSłupek.

Inwestycja została zrealizowana dzięki inspiracji i wsparciu Stowarzyszenia Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

"Edukacyjny ekotaras" w Olsztynie. Wirtualny spacer i wizualizacja
Źródło: Świeci na zielono, żółto, pomarańczowo lub czerwono. Ekosłupek w Mysłowicach sygnalizuje jaka jest jakość powietrza