Tryptyk śląski

i

Autor: UM Bytom/Grzegorz Goik

„Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi” widowisko na finał 100-lecia III Powstania Śląskiego już 25 czerwca w Bytomiu!

2021-06-18 12:23

Takiego spektaklu Śląsk jeszcze nie widział. Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi”, zostanie zaprezentowany już w piątek, 25 czerwca o godz. 21.00 na Rynku w Bytomiu.

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali

Na kilkupoziomowej scenie, w wykonaniu 500 artystów wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Jak zapowiadają artyści będzie to widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.

– Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska, Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór „Pamięć ziemi”, który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych. W pierwszej części usłyszymy znaną i mniej znaną muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich. Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.

– W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość. Aby zrozumieć powstania, dlaczego do nich doszło, trzeba zrozumieć cały kontekst, w jakim ludzie żyli na Śląsku od pokoleń. Spojrzeć na historię z ich perspektywy i opowiedzieć o powstaniach ustami ludzi stąd – mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.

Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z naszego regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.

– Choreografia zawsze jest wymagającym zadaniem, bez względu na muzykę, do której powstaje. W tym przypadku jest to filmowa muzyka Wojciecha Kilara oraz „Tryptyk Powstańczy” Józefa Świdra. Chcemy pokazać historię Śląska w pewnym skrócie ruchowym. Głównym tematem widowiska jest śląska rodzina, przez której pryzmat, wszystko oglądamy i na której wszystko się skupia – mówi Henryk Konwiński, wielokrotnie nagradzany choreograf, reżyser operowy i teatralny.

Nad choreografią pracował także Jakub Lewandowski, niezależny twórca autorskich spektakli teatru tańca. – Śląsk jest nieobliczalny – zupełnie tak jak sztuka, która też powinna być nieobliczalna. Tworzymy z Henrykiem Konwińskim do jednej muzyki i w tej jednej muzyce spotkają się dwa temperamenty, dwie ekspresje artystyczne. Ciekawi mnie, jak to wszystko zaiskrzy na scenie – mówi Jakub Lewandowski, choreograf, współtwórca takich spektakli jak „Wujek 81. Czarna Ballada” w Teatrze Śląskim czy ”Rozkosz” w Teatrze Rozbark.

Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideoartu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.

Widowisko będzie transmitowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na stronach internetowych miasta Bytom oraz pozostałych miast Metropolii.

W koncercie weźmie udział łącznie aż pół tysiąca artystów związanych z wieloma instytucjami kultury Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Organizatorami widowiska są: gmina Bytom wraz z Bytomskim Centrum Kultury oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbywające się w Bytomiu w ramach obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i gminy Bytom. Metropolia przekazała na ten cel 700 tys. zł, natomiast gmina Bytom – 100 tys. zł.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"

Źródło: „Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi” widowisko na finał 100-lecia III Powstania Śląskiego już 25 czerwca w Bytomiu!