fot. UM Katowice, materiały prawe S.Rybok

i

Autor: fot. UM Katowice, materiały prawe S.Rybok

W domu Wojciecha Kilara powstanie Centrum Edukacji Muzycznej

2021-06-14 10:52

Mini warsztaty, recitale, działania interaktywno-mulimedialne czy mediateka prezentująca dorobek artystyczny Wojciecha Kilara – to pan Katowic na działalność Centrum Edukacji Muzycznej. Centrum powstanie w domu Wojciecha Kilara. Budynek mieści się w katowickiej dzielnicy Brynów przy ulicy Kościuszki 165. Słynny kompozytor mieszkał w Katowicach 65 lat i to właśnie tutaj powstała muzyka do ponad 130 filmów.

Katowice ogłosiły przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Domu Kilara. Ma to być Centrum Edukacji Muzycznej prezentujące dorobek Wojciecha Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Wykonawca będzie miał na to 10 miesięcy od podpisania umowy.

Na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. W salonie, również na parterze, prezentowana ma być postać i dorobek Wojciecha Kilara, jego działalność koncertowa, małe formy muzyczne, a dodatkowo będą mogły się tam odbywać warsztaty, mini recitale i działania interaktywno-multimedialne. Dla odwiedzających do dyspozycji będzie gabinet kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Z kolei sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną poświęconą Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów. W budynku powstanie także mediateka. W planach jest między innymi działanie letniej i zimowej szkoły muzycznej, cykl zajęć dla dzieci i młodzieży, warsztaty kompozycji instrumentalnej z wykorzystaniem multimediów, prowadzenie orkiestry młodzieżowej, a także mini festiwal dla dzieci i seniorów.

EURO 2020: GORĄCE ROSJANKI i STADION ZA MILIARD l Futbologia
Źródło: W domu Wojciecha Kilara powstanie Centrum Edukacji Muzycznej