W pełni legalny nocleg na majówkę znajdziesz w lesie

2021-04-28 11:06 Dariusz Brombosz
Legalny nocleg
Autor: Nadleśnictwo Siewierz

Blisko 5 tys hektarów legalnego noclegu w majówkę! Od 1 maja na Jurze - nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz ruszają z projektem pod nazwą „Jurajska przygoda”. To rozszerzenie ogólnopolskiego programu Lasów Państwowych : Zanocuj w lesie. Turyści bezpiecznie rozbiją namiot i spędzą noc w lesie. Na Śląsku i Małopolsce o leśnych turystów zadbają ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR oraz Straż Leśna.

Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21

Od początku maja na Jurze będzie można przeżyć wyjątkową przygodę. Nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Leśnicy wspomagani będą przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

- Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i takimi zamkami jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska czyli Obszar Natura 2000 – podkreśla Grzegorz Cekus z Nadleśniczy z Siewierza.

Wyznaczono na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i zadbano o to aby w sytuacji kryzysowej turyści mogli skorzystać z fachowej pomocy służb ratowniczych.

W ty celu Grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc w sytuacjach gdy na przykład wydarzy nam się lub naszym bliskim jakiś poważny wypadek.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. Osób.

Na stronie Związku pod adresem https://www.jura.info.pl/przewodnik-turystyczny dostępny jest przewodnik on-line po Jurze Krakowsko Częstochowskiej uwzględniający miejsca postojowe, parkingi, punkty widokowe, schroniska, ośrodki agroturystyczne.

Szczegółowe informacje o programie i regulaminy znajdziemy przed majówką na stronach internetowych nadleśnictw, a warstwa mapowa z zaznaczonym obszarem projektu „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda” będzie dostępna na mapie Banku Danych o Lasach.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"

Legalny nocleg i wielka przygoda w lesie. Posłuchaj o szczegółach
Źródło: W pełni legalny nocleg na majówkę znajdziesz w lesie [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają