Mimo zmian nie trzeba wymieniać dotychczasowych dowodów

i

Autor: materiały prasowe Mimo zmian nie trzeba wymieniać dotychczasowych dowodów

Mieszkańcy Koszalina mogą już składać wnioski o nowe dowody osobiste

2021-11-10 14:53

Dokument tożsamości w nowej odsłonie będzie posiadał podpis właściciela, a w warstwie elektronicznej drugą cechę biometryczną, oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców. Jednak wymiana dotychczasowych dowodów nie jest konieczna.

Zmiany w dowodach osobisty wynikają z tego, że Polska musiała dostosować ustawę o dowodach osobistych do przepisów rozporządzenia Unii Europejskiej. Dodanie odcisków palców do warstwy elektronicznej ma zabezpieczyć nasze dokumenty tożsamości przed fałszerstwem i różnego rodzaju przestępstwami związanymi z dowodami osobistymi.

W praktyce nowe przepisy spowodują zmiany w składaniu wniosków o wydanie dowodów osobistych. Nie będzie już możliwości wysyłania wniosku za pomocą Profilu Zaufanego. Trzeba będzie stawić się w urzędzie osobiście, aby został odwzorowany nasz podpis oraz, aby urzędnik pobrał nasze odciski palców, które zostaną dołączone do warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Inaczej będzie w przypadku wnioskowania o dokument tożsamości dla dziecka poniżej 12 roku życia. W nim nie będzie ani odcisków palców, ani podpisu i dalej można taki dowód zamawiać online.

Istnieją obawy, że w urzędach wydłużą się kolejki do składania wniosków o dowód osobisty. W Koszalinie można tego uniknąć, umawiając się na konkretny termin. - Już od lipca dajemy mieszkańcom Koszalina możliwość, aby za pomocą strony internetowej koszalin.pl umawiali się do Urzędu Miejskiego w celu załatwienia różnych spraw na konkretną datę i godzinę. Internetowo można się umawiać m. in. do Wydziału Spraw Obywatelskich, gdzie składa się wnioski o dowody osobiste. Przychodząc na umówioną wizytę mamy gwarancję, załatwienia sprawy i unikamy czekania w kolejce - mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Najważniejsze jednak, że zmiany nie wymagają natychmiastowej wymiany dowodu osobistego na nowy. Dotychczasowe dokument obowiązują do czasu, aż upłynie ich termin ważności. MWM

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
ALICJA w ESKA Live. Tego koncertu nie możecie przegapić!
Źródło: Mieszkańcy Koszalina mogą już składać wnioski o nowe dowody osobiste