podłoga

i

Autor: Pixabay.com

Trująca substancja w krakowskich szkołach i przedszkolach

2023-02-09 8:45

Krakowscy aktywiści domagają się usunięcia toksycznego materiału ze szkół. Chodzi o subit - mieszaninę asfaltów, do połowy lat 90 wykorzystywaną do klejenia parkietu oraz elementów wyposażenia w szkołach. Obecnie substancja jest uznawana za związek rakotwórczy.

Subit to mieszanina asfaltów, rozpuszczalników i plastyfikatorów. W czasach PRL był powszechnie używany do klejenia parkietu i klepki parkietowej. Dopiero w 1996 roku uznano go za szkodliwy i wycofano z obrotu. W wielu krajach Europy Zachodniej przeprowadzano akcje oczyszczania budynków z tego tworzywa, a u nas brakuje procedur - mówią krakowscy aktywiści.

W prasie specjalistycznej można przeczytać o subicie jako broni z opóźnionym zapłonem, jako o tworzywie bardzo rakotwórczym. Niestety, jest to wyzwanie, z którym trzeba zmierzyć się w najbliższych latach i my chcemy tutaj zwrócić uwagę Miasta na ten problem - mówi Krzysztof Kwarciak, lider stowarzyszenia "Ulepszamy Kraków".

Określenie skali występowania subitu jest trudne. Mamy związane ręce - odpowiadają urzędnicy Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty.

Ani Światowa Organizacja Zdrowia ani polski Sanepid, tak jak w przypadku azbestu, nie wydali zaleceń co z tym należy zrobić. Tutaj można powiedzieć jest taka czarna dziura w tej kwestii - mówi Maciej Dadak, z-ca dyrektora Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty.

Jak twierdzi Krzysztof Kwarciak, subit może występować nawet w czterdziestu krakowskich szkołach i przedszkolach.

QUIZ. Auta i marki motoryzacyjne na literę C. Wiesz coś o nich?

Pytanie 1 z 10
Popularny na polskich drogach Opel Corsa jest produkowany od 1982 r. Która generacja tego modelu jest obecnie w sprzedaży?
Nowe pojezierze we Wrocławiu
Źródło: Trująca substancja w krakowskich szkołach i przedszkolach