Co zrobić kiedy złapie nas skurcz w trakcie pływania?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/pixelRaw

Co zrobić kiedy złapie nas skurcz w trakcie pływania?

2021-07-20 17:30

Nad wodą niebezpieczna jest brawura, alkohol i brak uwagi, ale nie tylko. Poważnym zagrożeniem naszego życia może być także skurcz mięśni, jeżeli złapie nas podczas pływania. Jest on bardzo bolesny i uniemożliwia nam swobodny ruch. Jak sobie pomóc, gdy złapie nas skurcz?

- Bardzo duże znaczenie ma nasze opanowanie - mówi Robert Wawruch z Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. - Gdy złapie nas skurcz trzeba się położyć i maksymalnie wykorzystać pływalność, próbować rozciągnąć mięsień. Jeżeli to jest łydka, łapiemy za palce, ciągniemy, prostujemy kolano starając się rozciągnąć skurczony mięsień. Jeżeli to jest udo, łapiemy za stopę i ciągniemy piętę w kierunku pośladków. Jeżeli skurcz puści, to staramy się nie używać tej nogi do płynięcia, tylko bardzo powoli, spokojnie, najlepiej w pozycji na plecach dopłyniemy do brzegu, wychodzimy i czekamy, aż skutki przejdą same.

Możemy również poprosić osobę, która znajduje się w pobliżu nas, aby pomogła nam dopłynąć do brzegu. Najważniejsze to zachować spokój.

Źródło: Co zrobić kiedy złapie nas skurcz w trakcie pływania?