Czy mieszkańcy Lublina wezmą udział w wyborach?

i

Autor: sejm.gov.pl

Wybory 2023

Czy mieszkańcy Lublina będą głosowali? "Chcemy zmian" [SONDA]

2023-09-18 11:41

Za niespełna cztery tygodnie wybory do Sejmu i Senatu. Według najnowszego sondażu przygotowanego na zlecenie firmy Estymator frekwencja wyniosłaby 59 proc. My pytamy, czy głosować zamierzają lublinianie.

- Tak - mówi większość pytanych przez nas przechodniów Placu Litewskiego. - Tak - słychać też w popularnej galerii handlowej.

- Oczywiście. Obowiązkowo - pobrzmiewa na lubelskich Bronowicach. A dlaczego? - To nasz obywatelskich obowiązek - słyszymy najczęściej, ale rzadziej, że i przywilej. - Chcemy zmian, więc głosujemy - mówią mieszkańcy, z którymi rozmawiamy. - Nie głosujesz, nie możesz potem narzekać - słyszymy.

Nie wszyscy są jednak pewni. - Cały czas się zastanawiam. Dwie główne partie robią cyrk, są skłócone. Nie widzę tzw. trzeciej drogi i sensu głosowania - mówi jeden z mieszkańców. - Każdy głos się jednak liczy - przekonują inni. - Ale nie ma na kogo i na co, bo programy nie odzwierciedlają moich poglądów - tłumaczy młody człowiek. - Trzeba jednak spróbować się jakoś w te programy wpisać - przekonuje inny.

Edukacja, ochrona zdrowia, prawa kobiet czy przyjęcie uchodźców to tematy poruszane przez polityków w trwającej kampanii wyborczej. Jakie kwestie ważne są dla wyborców? W Lublinie padają: prawa kobiet, dzieci i edukacja. - Bo to po prostu leży - mówi lublinianka. - Trzeba odzyskać pieniądze z unii - wskazują mieszkańcy. - Prawa pacjenta, podwyżki dla pracowników. Tego jest za dużo - słyszymy. - Chcemy zmian - mówią.

Nie tylko cebularz. W Lublinie odbyło się XXV Święto Chleba

Wybory do Sejmu i Senatu za niespełna cztery tygodnie, w niedzielę, 15 października.

Z badania wynika, że liderem w walce do Sejmu jest Zjednoczona Prawica. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej. Trzecia jest Konfederacja, która ściga się z Lewicą. W sejmie znalazłaby się jeszcze Trzecia Droga.

Źródło: Czy mieszkańcy Lublina będą głosowali? "Chcemy zmian" [SONDA]