Wcześniej program obsługiwały samorządy terytorialne. Wnioski można było składać też w formie papierowej. - Zmiany podyktowane są obserwacjami potrzeb samych obywateli - mówi Mariusz Kidaj, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Z roku na rok coraz chętniej korzystamy z wniosków elektronicznych - dodaje.
Osoby wykluczone cyfrowo nie pozostaną pozostawione same sobie. ZUS podpisał umowę o współpracy z KRUS-em i Pocztą Polską. - Tam dyżurują nasi pracownicy i pomagają w zakładaniu profili na platformie e-usług ZUS. Tłumaczą, jak należy wypełnić wniosek i kto do tego jest uprawniony - wyjaśnia Piotr Waszak, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.
Z pierwszej pomocy pracowników ZUS skorzystać mogli już dzisiaj mieszkańcy Kazimierza Dolnego i Kraśnika. Jutro urzędnicy pojawią się na pocztach w Kąkolewnicy i w Świdniku.
70 milionów dla Lubelszczyzny
Jednorazowe wsparcie w wysokości trzystu złotych otrzymają uczniowie rozpoczynający rok szkolny. Wnioski mogą składać rodzice dzieci szkół podstawowych i średnich do 20. roku życia oraz dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia, niezależnie od dochodu.
- Pieniądze przeznaczane są na zakupy szkolne. To niezbędny element polskiej polityki prorodzinnej - zauważa Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Tylko na Lubelszczyźnie w tym roku zabezpieczono na ten cel 70 milionów złotych. Od początku trwania programu 228 milionów złotych.
Do świadczenia uprawnionych jest 240 tys. uczniów. Do 6 lipca wpłynęło już ponad 22 tys. wniosków.
Program realizowany jest od 2018 roku.
Źródło: Dobry Start: Zmiany w programie. 70 mln dla dzieci z Lubelszczyzny