LPEC zaczyna sezon grzewczy. Wkróce można będzie przytulić się do grzejników

i

Autor: LPEC LPEC zaczyna sezon grzewczy. Wkróce można będzie przytulić się do grzejników

Lublin: Na Czubach grzeją. Już teraz odkręć kaloryfer!

2021-09-02 12:12

Kaloryfery w niektórych lubelskich osiedlach już od środy (01.09) są ciepłe. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło sezon grzewczy. Jak się jednak okazuje, to sformułowanie niewiele ma już wspólnego z rzeczywistością.

Noce w Lublinie robią się coraz chłodniejsze, temperatura ma spaść nawet do zaledwie 4 stopni na plusie (tyle ma być nocą z niedzieli na poniedziałek 5/6.09). Nic więc dziwnego, że mieszkańcy coraz częściej spoglądają z nadzieją na grzejniki w swoich domach. I niektórzy już mogą się do nich przytulać.

Wśród dużych, lubelskich spółdzielni, jako pierwsza ogrzewanie w blokach włączyła SM Czuby. W jej ślad poszły już także niektóre wspólnoty mieszkaniowe i szkoły.

Pojęcie tzw. sezonu grzewczego od dawna przestało być aktualne. Obecnie mieszkańcy mogą cieszyć się komfortem cieplnym w swoich domach, zawsze gdy wymagają tego warunki atmosferyczne. Dzięki pracującym układom automatyki dostawa ciepła jest uruchomiona w momencie gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej zadanej wartości, analogicznie zatrzymanie dostawy nastąpi, kiedy temperatura wzrośnie powyżej ustalonego z progu. Takie rozwiązanie jest jednocześnie wygodne i oszczędne, ponieważ w domu jest zawsze ciepło a płacimy tylko za to z czego faktycznie skorzystamy – tłumaczy Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC.

Jak podkreśla LPEC, obecnie to odbiorcy decydują, kiedy chcą rozpocząć ogrzewane w swoich budynkach.

Zachęcamy, aby nie zwlekać z tą decyzją i nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia bryły budynku. Ogrzanie takiego wyziębionego obiektu jest o wiele bardziej kosztowne niż utrzymanie względnie stałej temperatury – dodaje Stępniak-Romanek.

Mieszkańcy zgłaszają potrzebę włączenia grzejników do administratorów lub zarządców budynków (w przypadku mieszkań w blokach – do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej). Dopiero zarządca lub administrator występuje do LPEC-u z prośbą o uruchomienie dostaw ciepła.

Już teraz warto odkręcić zawory kaloryferów na „5”! Dzięki tej drobnej czynności unikniemy zapowietrzenia grzejników, podczas napełniania wodą instalacji centralnego ogrzewania.

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:
Źródło: Lublin: Na Czubach grzeją. Już teraz odkręć kaloryfer!