Lublin: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tym roku inaczej niż zwykle

2021-04-07 12:42 M.W
Lublin: Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej
Autor: JD Lublin: Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej obchodzone będą w Lublinie w bardziej kameralnej formie. Jak będą wyglądały i kto weźmie w nich udział?

11. rocznica katastrofy smoleńskiej w Lublinie

10 kwietnia przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński z żoną, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz załoga.

W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne związane z pandemią COVID-19 uroczystości w Lublinie związane z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter bardziej kameralny.

Jak wyjaśnia Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, "w Lublinie została wypracowana i jest realizowana w niezmienionej formie od pierwszej rocznicy wspólna formuła upamiętnienia tej narodowej tragedii, ponad partyjnymi podziałami, łączącą przedstawicieli różnych szczebli władz administracji państwowej i samorządowej, organizacji i instytucji, świeckich i duchownych, z aktywnym udziałem młodego pokolenia".

Uroczystości 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W tym roku uroczystości będą bardzo okrojone. O godz. 17:00 reprezentanci Społecznego Komitetu – Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Kurator Oświaty, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dowódca Garnizonu Lublin oraz Przewodniczący Regionu Wschodniego NSZZ "Solidarność" złożą wspólny wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na budynku klasztoru oo. Kapucynów.

O 18:00 reprezentanci Społecznego Komitetu wezmą udział we mszy świętej w intencji ofiar w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Mszy przewodniczył będzie biskup Józef Wróbel. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?
Źródło: Lublin: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tym roku inaczej niż zwykle
Nasi Partnerzy polecają