Lublin solidarny z Izraelem

i

Autor: lublin.eu

Lublin-Izrael

Lublin solidarny z Izraelem. Wieloletni przyjaciel lubelskiego ośrodka w niewoli

2023-10-12 10:50

Lublin pozostaje solidarny z izraelskim miastem partnerskim. To w związku z atakiem Hamasu na Izrael. O swoich przyjaciołach z Izraela w czasie trudnych chwil pamięta także „Brama Grodzka – Teatr NN”. Do ośrodka dotarły właśnie dramatyczne informacje.

Lubelski ratusz myślami jest teraz z Rishon Le Zion. To jedno z najstarszych miast partnerskich Koziego Grodu. Od poniedziałku do środy Plac Litewski symbolicznie podświetlony był na niebiesko i biało.

W 2022 roku świętowaliśmy jubileusz 30-lecia podpisania partnerstwa między naszymi miastami – mówi nam Monika Głazik z Biura Prasowego Urzędu Miasta Lublina.

Razem z młodzieżą z lubelskich szkół średnich i Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” realizujemy wiele projektów i szukamy wspólnej historii, by lepiej zrozumieć siebie nawzajem – dodaje.

Smutne informacje z Izraela

Kilka dni temu pracownicy lubelskiej Bramy Grodzkiej dowiedzieli się, że przyjaciel ośrodka, Alex Dancyg, były i honorowy pracownik Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, zaginął w związku z atakami.

To przyjaciel Bramy Grodzkiej, bardzo aktywny działacz na rzecz polsko-żydowskiego dialogu. Niestety, został wzięty przez terrorystów z Hamasu do niewoli z kibucu Nir Oz, czyli z miejscowości, w której mieszkał – tłumaczy nam Piotr Nazaruk, edukator i tłumacz z jidysz w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

To oczywiście tragiczna wiadomość dla wszystkich, którzy go znali. Prowadził on warsztaty, wykłady i ćwiczenia na całym świecie, również w Polsce i w Lublinie – dodaje edukator. – Jak na razie dalsze losy Aleksa Dancyga są nieznane. Czekamy na informacje – słyszymy.

W tym sensie konflikt izraelsko-palestyński mimo że wydaje się bardzo odległy, pośrednio dotyka Polski i Lublina – twierdzi Nazaruk.

Wepchnął przechodnia pod autobus. Dramat w Lublinie

Jak czytamy na stronie Teatru NN, Alex Dancyg urodził się na warszawskim Mokotowie w 1948 roku jako drugie dziecko Niny (Nychy) i Marcina (Mordechaja) Dancygów. Całe dzieciństwo spędził jak inne dzieci w powojennej Polsce. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy do Izraela. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie.

Następnie m.in. był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Wielokrotnie bywał w Polsce. Odwiedzał też Lublin. Na stałe współpracuje z Bramą Grodzką.

Kiedyś miasto, dziś dzielnica Lublina. Zobacz, jak wygląda Wieniawa na starych zdjęciach

Źródło: Lublin solidarny z Izraelem. Wieloletni przyjaciel lubelskiego ośrodka w niewoli