Lublin: W takim miejscu kawy jeszcze nie piliście. Na wysokości… 40 metrów! [GALERIA]

2021-08-13 15:50 Bartłomiej Ważny
Widok na Wieżę Trynitarską
Autor: Urząd Miasta Lublin Widok na Wieżę Trynitarską

Dla miłośników pobudzającego, czarnego napoju, to może być punkt obowiązkowy w czasie wizyty w Lublinie. Na Wieży Trynitarskiej (na lubelskim Starym Mieście) działa już kawiarenka. Dzięki niej, możemy jednocześnie cieszyć się widokiem na cały Lublin oraz odpocząć przy filiżance kawy. Zobaczcie, jak wygląda to miejsce!

Kawiarenka powstała w wyniku współpracy Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej oraz ośrodka Dom na Podwalu. Znajdziemy ją na najwyższej kondygnacji Wieży Trynitarskiej. Wypicie kawy można potraktować jako nagrodę za pokonanie w sumie… 207 schodów! Na zwiedzających czeka także imponujący widok z tarasu widokowego, umieszczonego na wysokości 40 metrów nad ziemią.

Zobaczcie, jak wygląda to miejsce! Zajrzyjcie do galerii zdjęć:

Sama Wieża Trynitarska ma wysokość 60 metrów, mieści się tam Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej. Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem.

Okazała Wieża Trynitarska była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. Obiekt otrzymał neogotycką szatę oraz ośmioboczną nadbudowę ze stożkowym dachem krytym blachą. Prace ukończono w 1827 roku. Od tego czasu wygląd wieży nie uległ większym przeobrażeniom mimo przeprowadzanych prac renowacyjnych.

W okresie II wojny światowej, podczas bombardowania Lublina, został uszkodzony dach oraz okna wieży, a wnętrze zostało zdewastowane. Ostatni remont, w latach 1975–1978, wykonano na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego, które ma swoją siedzibę w tym miejscu do dnia dzisiejszego.

Źródło: Lublin: W takim miejscu kawy jeszcze nie piliście. Na wysokości… 40 metrów! [GALERIA]
Nasi Partnerzy polecają