Ma 17 lat i wydała książkę. Sukces licealistki z Lublina [AUDIO]

i

Autor: OM

Ma 17 lat i wydała książkę. Sukces licealistki z Lublina [AUDIO]

2022-02-14 7:00

Licealistka z Lublina wydała własną książkę fantasy. Pomogło jej w tym zdalne nauczanie, dzięki któremu nie traciła czasu na dojazdy do szkoły. Tym samym, pisząc mogła oderwać się od pandemicznej rzeczywistości.

- Jest to niesamowita satysfakcja, bo pisanie jest czymś, co kocham robić. Już od jakiegoś czasu wiedziałam, że chciałabym się tym zajmować na poważnie, ponieważ sprawia mi to olbrzymią przyjemność - mówi Hania Czaban, licealistka z Lublina, która wydała właśnie własną książkę. - Zdaję sobie sprawę, że jest to dopiero początek bardzo długiej drogi, która jest przede mną. Nie mogę doczekać się tego, co będzie w przyszłości.

Hania Czaban od małego uwielbiała książki. Najpierw czytali je jej rodzice, później sama odkrywała świat ukryty w literaturze.

- Pewnego razu zaczęłam się zastanawiać jak to by było znaleźć się po tej drugiej stronie, czyli zamiast czytać historie, po prostu je tworzyć i zaczęłam próbować swoich sił w różnego rodzaju formach literackich - mówi młoda pisarka. - Większa część mojej książki powstała w czasie nauki zdalnej. Miałam wtedy więcej czasu niż zazwyczaj, przez to, że np. oszczędzałam czas na dojazdach do szkoły. Potrzebowałam też zajęcia, które stanowiłoby dla mnie taką troszeczkę odskocznię i możliwość oderwania się od tej rzeczywistości.

Sam pomysł na książkę powstał w głowie Hani trochę wcześniej.

- W mojej głowie była ta historia, na którą wcześniej wpadłam i ona w trakcie nauczania zdalnego troszkę się wyklarowała - dodaje Hania. - Pomysł przyszedł mi do głowy mniej więcej dwa lata temu, latem. Zainspirowała mnie do tego burza, którą oglądałam.

Książkę "Cały ten czas" Hania pisała przez około rok.

- To historia świata, w którym czas niejako się zatrzymał i w kółko powtarza się ten sam dzień. To 21 czerwca 2106 roku - mówi autorka książki. - Przez to, że ludzie żyją w takiej pętli, to ta rzeczywistość jest troszkę inna niż to, co my znamy. Porządek społeczny jest trochę zaburzony, klimat jest troszkę postapokaliptyczny. Mamy dwójkę bohaterów, którzy pewnego dnia się spotykają i wyruszają w podróż żeby wyjaśnić nurtujące ich kwestie.

Jakie są plany na przyszłość Hani, która jest tegoroczną maturzystką?

- Na pewno nie zamierzam porzucać książek - mówi Hania. - Już teraz widzę, że literatura będzie w moim życiu odgrywała bardzo ważną rolę. Będę pisać, to na pewno. Jeżeli chodzi o takie bardziej krótkoterminowe plany, to priorytetem jest dla mnie matura, a potem zdecydowanie chcę się rozwijać pod kątem pisania. "Cały ten czas" na pewno nie jest końcem, wręcz przeciwnie. Teraz kiedy już mam trochę szerszą perspektywę i pierwszą książkę na rynku wydawniczym myślałam o czymś większym, chciałabym spróbować swoich sił w serii książek, więc taki jest plan na przyszłość.

Posłuchaj całej rozmowy z Hanią Czaban, autorką książki "Cały ten czas":

Hania zaczęła już tworzyć kolejną książkę. Na jej pisanie chce poświęcić wakacje, zanim rozpocznie studia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że być może za rok wyda drugą książkę. W swojej głowie ma już pomysły także na kolejne.

Źródło: Ma 17 lat i wydała książkę. Sukces licealistki z Lublina [AUDIO]