referendum

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Wybory 2023

Mieszkańcy Lublina krytykują referendum. Proponują też inne tematy [NASZA SONDA]

2023-09-21 15:01

Referendum odbędzie się 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. Sejm uchwałę w tej sprawie przyjął 17 sierpnia. Od początku decyzja ta wywołuje kontrowersje społeczne. Przez komentatorów i obserwatorów uważana jest za polityczną.

Pytania referendalne będą dotyczyć wyprzedaży majątku państwa zagranicznym podmiotom; podniesienia wieku emerytalnego; likwidacji bariery dla uchodźców na granicy Polski z Białorusią oraz poparcia dla przyjęcia nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Mieszkańcy nie chcą referendum

Pytani przez nas lublinianie i lublinianki uważają, że referendum jest zagrywką polityczną rządu, wprowadza chaos, łamie tajność, ciszę wyborczą i jest niedemokratyczne.

Dlatego nie wezmę udziału – słyszymy najczęściej na lubelskich ulicach. – My nie odbierzemy kart referendalnych – mówi młoda para.

Dlaczego? – Bo to zagrywka polityczna. Bo umotywowane jest polityką rządu. Bo robi się z nas idiotów – złoszczą się lublinianie.

Już sama konstrukcja pytań jest manipulacyjna. Ma jednoznacznie kojarzyć partię rządzącą z bezpieczeństwem Polski. Opozycję oczernić. To nieuczciwa taktyka – tłumaczy jeden z mieszkańców.

Ponadto wybory nie są tajne i demokratyczne. W jaki sposób? W każdej komisji będzie widać czarno na białym nie tylko kto jak głosuje, ale i na kogo. Przecież można zakładać, że sympatycy opozycji nie wezmą kart referendalnych i odwrotnie – dodaje lublinianin.

Komisja będzie miała w to wgląd i wszystko obserwowała. To łamanie ciszy jednocześnie – twierdzi.

To rzeczywiście sprytne posunięcie. Wręcz propagandowe – słyszymy. – Ponadto nie są to pytania referendalne, ale typowo polityczne, tendencyjne – mówią pytani przez nas słuchacze.

Nie dotyczą przeciętnego Polaka, tylko politycznych przepychanek – komentują.

Ja jednak wezmę i jakoś odpowiem – mówi jedna z lublinianek. – Lepiej wziąć udział i upewnić się, jak myślą Polacy, za jakiś czas nowa ekipa może potencjalne zrobić nowe referendum, a tu będziemy mieli odpowiedzieć – dodaje senior. – To także mniejsze koszty, bo wszystko zorganizowane jest w jeden dzień – mówi. – Może również zwiększyć frekwencje samych wyborów – słyszymy z kolei od studenta.

Nie chcę mówić ani o referendum, ani o tych pytaniach, bo PiS w kilka lat zrujnował ten kraj – grzmi 50-latek.

Inne tematy ważne dla mieszkańców

To prawo do aborcji, prawa kobiet – mówią mieszkańcy. – Ale tu powinny wypowiedzieć się kobiety – zaznacza jeden z panów. – Trzeba oddać im głos – zaznacza. – To również pieniądze z Unii Europejskiej, ochrona zdrowia, oświata, gospodarka – słyszymy.

Pytania powinny dotyczyć nas wszystkich – mówią mieszkańcy. – Ale zasadniczo my nie bierzemy udziału w referendum, bo nie lubimy, pokazują to wyniki ostatnich głosowań. Jeśli już, muszą być to sprawy duże i fundamentalne, np. wejście do Unii Europejskiej, przyjęcie nowej waluty, a nie jakieś wojenki i propaganda – mówi jeden z mieszkańców.

Express Biedrzyckiej - WYBORY 2023_SIEWIERSKA-CHMAJ, GRABOWSKI, CHWEDORUK _RUNDA 3

Szczegółowe pytanie referendum ogólnokrajowego:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Za przyjęciem uchwały głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Lubelskie koty od miasta dostaną własne M6 na zimę. Gdzie pojawią się budki?

Źródło: Mieszkańcy Lublina krytykują referendum. Proponują też inne tematy [NASZA SONDA]