Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane. Poznaj Bystrzyka i Czarta [WIDEO]

i

Autor: MK

Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane. Poznaj Bystrzyka i Czarta [WIDEO]

2021-05-14 15:09

Małe sokoły z Lublina są już zaobrączkowane. Ornitolodzy założyli im w piątek identyfikatory-obrączki. Dzięki nim, gdy ptaki opuszczą rodzinne gniazdo, będzie można rozpoznać, że urodziły się w Lublinie i monitorować ich losy.

Pisklaki to samica i samiec. Są dobrze odżywione i w dobrej kondycji. Mają też swoje imiona. Bardzo lubelskie, wybrane w internetowym plebiscycie. To Szponka i Czart.

Niestety dzisiaj rano trzeci z młodych padł. - Gołębie, które są głównym pożywieniem sokołów są zatruwane - mówi Paweł Okapa, dyrektor elektrociepłowni na Wrotkowie. To było więc zatrucie pokarmowe - dodaje Sylwester Aftyka, przewodniczący Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

- Dramatów w tym roku było zresztą więcej. Z pięciu jaj jedno się nie wykluło. Jedno pisklę padło z wychłodzenia. A teraz drugie z zatrucia - wyjaśnia dyr. Okapa.

Mimo to, wydarzenie było dla wszystkich wielką radością. Akcja obrączkowania rozpoczęła się w piątek rano.

Rodzaj obrączki uzależniony jest od miejsca wyklucia się sokoła. Miejskie ptaki otrzymują oznaczenia żółte. Ptaki wyklute w populacjach leśnych dostają obrączki zielone. Młode zagnieżdżone w górach obrączkuje się identyfikatorami czerwonymi. Niebieski to kolor obserwacyjny.

- Głównym celem obrączkowania jest pozyskanie wiedzy na tema długości życia ptaków czy miejsca ich osiedlania. Wiemy na przykład, że jeden z ptaków zaobrączkowanych w Puławach założył gniazdo we Włocławku - tłumaczy Aftyka.

Tradycja obrączkowania ma już ponad 100 lat.

Na kominie elektrociepłowni Wrotków sokoły mają swoje gniazdo od 2016 roku.

Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane
Źródło: Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane. Poznaj Szponkę i Czarta [WIDEO]