Mnożą się skargi na przychodnie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

W lekarskim gabinecie

Mnożą się skargi na lekarzy rodzinnych. Idzie o zapisy na wizyty

2023-09-28 12:20

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że pacjent do poradni lekarza rodzinnego może zapisać jak chce i możliwie jak najszybciej. W rzeczywistości jest inaczej. Przychodnie nie odbierają telefonów, nie zapisują chorych przez telefon i przekładają terminy. Tylko od początku roku do lubelskiego funduszu wpłynęło 25 skarg w tej sprawie.

To do pacjenta należy wybór jak zapisać się na wizytę do POZ. NFZ przypomina, że można to zrobić także telefonicznie i online, i jest to obowiązek poradni.

Nie jest to dobra wola, do tego zobowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału funduszu.

Skargi pacjentów

Tylko od początku 2023 roku fundusz przyjął i rozpatrzył 25 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Najczęściej pacjenci skarżyli się na trudności w zarejestrowaniu się do lekarza, w dodzwonieniu się do rejestracji przychodni czy odmowę udzielenia świadczenia – mówi Bartoszek i dodaje, że placówka reaguje na wszystkie sygnały od pacjentów: Każdą sprawę wyjaśniamy indywidualnie – twierdzi.

W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości placówka medyczna jest zobowiązana do realizacji umów zgodnie z przepisami – podkreśla rzeczniczka.

Pacjent powinien być zapisany do lekarza także możliwie jak najszybciej. – W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki – tłumaczy Bartoszek.

W innych sytuacjach pomoc udzielana jest w terminie uzgodnionym z pacjentem. – Sytuacje, w których jesteśmy odsyłani do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie na najbliższy wolny termin – dodaje rzeczniczka z lubelskiego funduszu.

Od sztucznej inteligencji po naukę resyscytacji, czyli Piknik Naukowy w Lublinie

Jak zgłaszać nieprawidłowości?

W każdej sytuacji, w której pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ albo zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii NFZ 800 190 590. – Każdy taki sygnał jest szczegółowo wyjaśniany – deklaruje Bartoszek.

Serial "Matylda" w Lublinie. Zobacz zdjęcia:

Źródło: Lubelskie: Mnożą się skargi na lekarzy rodzinnych. Idzie o zapisy na wizyty