Na lubelskich przejściach jest nieco bezpieczniej. Nowe przepisy się sprawdzają?

2021-08-25 12:09 Jacek Werner
Przejście dla pieszych
Autor: Jacek Werner /Radio ESKA

Statystyki policyjne wskazują, że na przejściach dla pieszych w Lublinie dochodzi do mniejszej liczby zdarzeń. Przy porównaniu czerwca i lipca w tym roku z latami 2020 i 2019 widać pewną poprawę. Jak zaznaczają jednak mundurowi, jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski, co jest tego przyczyną.

Na lubelskich przejściach dla pieszych jest nieco bezpiecznej. Policja podsumowała czerwiec i lipiec na drogach. To właśnie na początku czerwca weszły w życie przepisy zmieniające pierwszeństwo pieszych na zebrze.

- Da się zauważyć pewien trend, ale okres jest zbyt krótki, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski co było przyczyną mniejszej liczby zdarzeń na przejściach. Myślę, że dużo więcej będziemy mogli powiedzieć za kilka, może kilkanaście miesięcy - mówi kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i dodaje: - Zauważamy jednak, że kierowcy często ustępują pieszym, zwracają uwagę na sytuację podczas zbliżania się do przejścia. Liczymy na to, że zmiany wpłyną pozytywnie na sytuację na drogach i zmniejszą liczbę ofiar, przede wszystkim śmiertelnych.

Piesi również muszą uważać

Choć w większości przypadków to właśnie kierowcy wymuszają pierwszeństwo, to piesi nie są zwolnieni z zachowania ostrożności.

- Pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, gdy kierowca popełni błąd, zwracajmy uwagę na sytuację, aby zachować życie i zdrowie - podkreśla Gołębiowski.

W czerwcu i lipcu policjanci odnotowali 3 kolizje i 5 wypadków, w których zginęły 2 osoby, rok wcześniej, w analogicznym okresie, było to 6 kolizji i 8 wypadków, w których zginęły również 2 osoby, a rok wcześniej 11 kolizji, 7 wypadków i jedna ofiara śmiertelna.

Źródło: Na lubelskich przejściach jest nieco bezpieczniej. Nowe przepisy się sprawdzają?
Nasi Partnerzy polecają