Po kilkudniowej przerwie w dostawach szczepionki, do pracy wrócił m.in. największy punkt szczepień w regionie.
- Od dziś znów szczepimy w punkcie szpitala tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej 13. Mimo złych warunków pogodowych, seniorzy licznie zgłaszają się na szczepienia i realizujemy je planowo - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.
- Jestem po szczepieniu. Nie bolało - mówi zaszczepiony lublinianin. - Słucham autorytetów, m.in. papieża. Choruję na cukrzycę, więc się chronię - dodaje seniorka.
Powodem zaplanowanej od 3 do 7 lutego przerwy były ograniczenia w dostępie szczepionki dla polskich pacjentów. W punkcie w Radziwiłłowskiej zaszczepiono już prawie 2500 seniorów.
Kłopoty w grupie "0"
W tym tygodniu ruszają szczepienia grupy 1c, czyli nauczycieli, tymczasem wielu z pracowników ochrony zdrowia nadal czeka na...pierwszą dawkę. - Nadal szczepimy drugą dawką osoby z grupy zero, natomiast w bardzo ograniczonym stopniu szczepimy osoby z tej grupy dawką pierwszą - tłumaczy Anna Guzowska.
Na pierwszą dawkę czeka też wielu pracowników największej lecznicy Lubelszczyzny.
- Wciąż na szczepienie czeka ok. pół tysiąca pracowników naszego szpitala - mówi nam Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. - Lista oczekujących jest jednak jeszcze dłuższa, bo do SPSK4, jako szpitala węzłowego, na szczepienie zapisane są osoby z innych podmiotów - dodaje. Łącznie to ok. 3 tys. oczekujących.
W poniedziałek z powodu wstrzymanych dostaw w szpitalu nie odbyły się też szczepienia dawką drugą. Placówka kolejną transzę powinna otrzymać w tym tygodniu. - Prawdopodobnie 9 lutego - informuje Pospischil.
Do tej pory tylko w SPSK4 zaszczepiono 3179 osób pierwszą dawką. 2760 z nich otrzymało drugą dawkę.
Gdzie będą szczepieni nauczyciele?
W najbliższy piątek ruszają szczepienia nauczycieli. Według zapowiedzi resortu zdrowia i rządu, punkty szczepień mają być zorganizowane wyłącznie w szpitalach węzłowych. - Kwestia szczepień tej grupy jest jeszcze ustalana. To prawdopodobnie będą szpitale węzłowe - wyjaśnia Anna Guzowska.
W pierwszej kolejności uprawnieni do szczepień będą pedagodzy nauczania stacjonarnego.
Do tej pory w Polsce wykonano prawie milion 700 tysięcy szczepień przeciw covid-19. Na Lubelszczyźnie takich szczepień wykonano natomiast 94 tysiące 500.
Polecany artykuł: