DDR

i

Autor: Jacek Werner /Radio ESKA Jadąc po stronie zachodniej rowerzysta dojedzie do rampy dla osób niepełnosprawnych, od lat użwanej jako podjazd dla rowerów

Nowa droga wyprowadzi rowerzystów prosto... na schody

2021-07-22 15:23

Nowa droga rowerowa kończy się... na schodach. Taki problem napotkają rowerzyści po wschodniej stronie ul. Poniatowskiego. Ciągłości infrastruktury nie ma też po zachodniej, ale tam, za wiaduktem, cykliści nie napotkają już schodów, chociaż skorzystać muszą z rampy dla niepełnosprawnych. Z punktu widzenia przepisów rower należy przez chodnik na wiaudkcie przeprowadzić, a następnie wnieść po schodach - lub poprowadzić właśnie rampą.

Zdaniem organizacji rowerowych remont był okazją do ułatwień dla rowerzystów, która nie została w pełni wykorzystana. To właśnie przez wiadukt Poniatowskiego prowadzi najkrótsza droga z północy na południe miasta i Miasteczko Akademickie. Nadziei na poprawę sytuacji rowerzyści upatrywali w remoncie nawierzchni wiaduktu. Odświeżenia jednak doczeka się wyłącznie 300-metrowy fragment jezdni.

- Zadanie nie obejmuje powierzchni chodników oraz innej infrastruktury drogowej. Tym samym po zakończeniu prac na wiadukcie, przebieg ścieżki rowerowej pozostanie bez zmian - wyjaśnia Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Jak wyjaśnia Porozumienie Rowerowe brak takiego planu i pozostawienie infrastrukturalnej "dziury" świadczy o tym, że miasto wciąż nie traktuje rowerzystów na równi z innymi użytkownikami dróg w kontekście rozbudowy dedykowanej im infrastruktury.

- Nie powinno tak być, że tak ważne połączenie wykorzystuje rampę dla niepełnosprawnych, z której korzystanie może być niebepieczne, gdy rowerzysta spotka się tam z osobą na wózku - mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego i dodaje: - Jeszcze gorsza sytuacja jest po stronie wschodniej, gdzie droga rowerowa kończy się na chodniku, a gdyby nim dale jechać to dojedziemy do schodów.

- Sytuacja po wschodniej stronie wymaga budowy dodatkowej estakady, której nie ma w planach - odpowiada Justyna Góźdź.

Wymiana nawierzchni na wiadukcie Poniatowskiego oraz trzech łącznicach to roboty dodatkowe w ramach kontraktu przebudowy Al. Racławickich i realizowanego projektu unijnego. Prace rozpoczną się w poniedziałek i zakończą po ponad tygodniu.

Źródło: Nowa droga wyprowadzi rowerzystów prosto... na schody