Matura 2023

i

Autor: MK Teresa Misiuk, Lech Gawryłow

Nowa matura 2023. Polski może być wyzwaniem

2022-12-05 16:28

​Nowe arkusze, czas pisania testów i zagadnienia na egzaminach ustnych. Nie trudniejsza ani łatwiejsza, ale inna. Taka ma być matura 2023.

Zmiany wynikają z nowej podstawy programowej. Po raz pierwszy do egzaminów podejdą uczniowie po ośmioklasowej podstawówce.

Lubelska kuratorka oświaty przypomina, że zarówno uczniowie i rodzice, jak i nauczyciele o zmianach wiedzą od początku reformy. Szkolenia i wszystkie informacje znane są od 2018 roku.

- To przygotowanie do matury jest więc wydłużone. W tym roku nowa formuła czeka uczniów szkół licealnych. W następnym roku techników - mówi Teresa Misiuk. - Mówienia o zmianach w kategoriach łatwy/trudniejszy zaciemniałoby obraz sytuacji - dodaje kuratorka.

Trudniejszy może być jednak język polski. Zmieni się nie tylko formuła, ale i same egzaminy.

- Może wydawać się trudniejszy, bo są i inne wymagania, i będzie trwał dłużej. W przypadku egzaminu ustnego, jedno z dwóch zadań jest jawne, a komplet został już opublikowany - mówi Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Drugie zadanie zdający pozna w czasie egzaminu.

Egzaminatorzy przypominają, że maturzystów obowiązuje dłuższa lista lektur. Pojawią się też m.in. test historycznoliteracki i notatka syntetyzująca. Chodzi o sprawdzenie wiedzy pozajęzykowej.

- Ta kompetencja może przydać się na studiach - zaznacza Teresa Bulska-Leśniak, egzaminatorka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Tradycyjnie mamy wypracowanie, ale i kontrowersyjne narzędzie jego oceniania, czyli liczenie błędów. - To nowość na egzaminie maturalnym, ale jeden z wielu sposobów oceny - słyszymy. - Nie jest to zaskakująca decyzja, bo obowiązują te metody w testach ósmoklasisty, a egzaminy muszą być porównywalne - tłumaczy Bulska-Leśniak.

- Poza tym nie możemy demonizować liczenia błędów. Zasady są bardzo rozbudowane. W nowej formule maturzysta nie musi pisać rozprawki. Może przywoływać różne konteksty i budować wypracowanie według własnej myśli kompozycyjnej. To wszystko nie sprowadza się do liczenia błędów - wyjaśnia egzaminatorka.

Matura 2023 dotyczy uczniów obecnego czteroletniego liceum. Tylko na Lubelszczyźnie mamy 253 takie szkoły. Obecnie w czwartej klasie uczy się 9572 osoby. Po 15 lutego poznamy konkretne dane. Wtedy uczniowie złożą maturalne deklaracje.

Źródło: Nowa matura 2023. Polski może być wyzwaniem