nowe przedmioty w szkołach

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Edukacja

Nowe przedmioty w szkołach. Wkrótce będzie można je zdawać na maturze!

2023-09-05 11:10

Za nami pierwszy dzwonek w szkołach i pierwsze zmiany. We wtorek lekcje na Lubelszczyźnie rozpoczęło ok. ​340 tys. uczniów. Wielu z nich rozpoczęło także naukę nowych przedmiotów, które za kilka lat będzie można zdawać na egzaminie maturalnym.

W szkołach ponadpodstawowych zamiast podstaw przedsiębiorczości ministerstwo edukacji wprowadziło biznes i zarządzanie.

- To de facto uzupełnienie dawanych podstaw przedsiębiorczości o wymiar praktyczny - mówi nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium oświaty. - Nową możliwością jest to, że może być on realizowany zarówno w wymiarze podstawowym, jak rozszerzonym - dodaje.

A to dlatego, że od 2027 roku przedmiot będzie można zdawać na maturze. Biznesu będą uczyli się uczniowie liceów i techników już od pierwszej klasy. Przedsiębiorczość była w planach od klasy drugiej.

Wepchnął przechodnia pod autobus. Dramat w Lublinie

Kolejna zmiana obejmuje zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. To możliwość nauki łaciny jako drugiego języka obcego. - Oczywiście wtedy, kiedy uczniowie wyrażą taką chęć i kiedy szkoła będzie miała taką ofertę - wyjaśnia Misiak.

Szkoły rekrutują nauczycieli dopiero od 1 września. - Przyglądamy się zainteresowaniu - mówi urzędniczka kuratorium. - Dotychczas mieliśmy kilka szkół w województwie z taką ofertą - dodaje.

Od 2027 roku łacinę będzie można zdawać na maturze obowiązkowej.

Źródło: Nowe przedmioty w szkołach. Wkrótce będzie można je zdawać na maturze!