Nowoczesna i precyzyjna terapia dla pacjentek z rakiem piersi w Lublinie

2023-02-03 13:18 Mateusz Kasiak
Bezpieczne napromienianie guza piersi
Autor: Mateusz Kasiak, zdj. SPSK1 Szkolenie zespołu techników Zakładu Radiologii SPSK1 z systemu ABC

Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie kupił nowy system do radioterapii dla pacjentek z rakiem piersi. Dzięki niemu napromienianie guzów nowotworowych jest bardziej bezpieczne, a przy tym skuteczniejsze.

Mowa o systemie ABC, czyli active breathing coordinator, który poprawia precyzję radioterapii, a co najważniejsze pozwala zmniejszyć naświetlanie w okolicach zdrowych narządów.

Jak tłumaczy nam dr n.med. Aleksandra Kozłowska, szefowa Zakładu Radioterapii SPSK1, technologia pozwala na napromienianie pacjentów na głębokim wdechu (tzw. DIBH – Deep Inspiration Breath Hold radiotherapy) lub na pełnym wydechu.

Dzięki czemu to bardziej bezpieczne i jeszcze skuteczniejsze napromienianie – wyjaśnia.

Urządzenie stosowane jest głównie w terapii pacjentek leczonych z powodu raka piersi. – Przede wszystkim lewej piersi – precyzuje dr Kozłowska. – W tej lokalizacji umożliwia to ograniczenie dawki na narządy zdrowe, czyli serce, co jest niezwykle ważne u młodych kobiet – podkreśla lekarka.

Ważne, aby pacjentka mogła współpracować z lekarzami. – Czyli, aby miała dobrą wydolność płuc i mogła wytrzymać na wydechu przez kilkanaście sekund – dodaje.

Dlatego kobiety najpierw kwalifikowane są do treningu oddechowego. Mogą zgłaszać się bez względu na stadium rozwoju guza. Wystarczy zarejestrować się do Zakładu Radioterapii SPSK1 w Lublinie przy ul. Radziwiłłowskiej 13. Nie jest wymagane skierowanie. Warto mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

System może być też stosowany u innych chorych. To pacjenci z wcześnie wykrytymi guzami płuc czy ze zmianami przerzutowymi w obrębie wątroby lub nadnerczy.

Szczegóły na stronie SPSK1.

Źródło: Nowoczesna i precyzyjna terapia dla pacjentek z rakiem piersi w Lublinie
Nasi Partnerzy polecają