Darmowa pomoc prawna w Lublinie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Pomogą w mediacji, przygotują pismo. Lubelski ratusz oferuje darmową pomoc prawną

2022-01-14 11:15

Mieszkańcy Lublin ponownie mogą skorzystać z porad, mediacji czy pomocy obywatelskiej. Miasto kontynuuje projekt wsparcia prawnego.

​Z pomocy można skorzystać w 14 punktach miasta, zarówno osobiście, jak i na odległość.

- Nieodpłatne wsparcie przysługuje osobie, w tym mieszkańcowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającemu inne osoby w ciągu ostatniego roku, której nie stać na płatne usługi - informuje nas Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Projekt zakłada m.in. wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma w danej sprawie, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym.

- Poradnictwo obywatelskie dotyczy w szczególności porad dla osób zadłużonych, porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego - dodaje Czerwonka.

Mieszkańcy mogą także skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających, przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji. Wyznaczono 3 dyżury z nieodpłatnej mediacji, które odbywają się w poniedziałki i wtorki.

Wizytę w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić wcześniej przez stronę ms.gov.pl  lub telefonicznie w godzinach 7:30-15:30, dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10.

Punkty działają przez 5 dni w tygodniu. - W 7 z nich pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze. W tych punktach poradę można uzyskać wyłącznie osobiście - wyjaśnia Czerwonka.

Pozostałe punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe. W 2022 r. prowadzą je Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz lubelskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”.

W 2021 roku udzielono łącznie prawie 5 tys. 600 porad. Najczęściej dotyczyły one prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.

Więcej szczegółów na temat projektu lublin.eu

Źródło: Pomogą w mediacji, przygotują pismo. Lubelski ratusz oferuje darmową pomoc prawną