Z pomocy można skorzystać w 14 punktach miasta, zarówno osobiście, jak i na odległość.
- Nieodpłatne wsparcie przysługuje osobie, w tym mieszkańcowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającemu inne osoby w ciągu ostatniego roku, której nie stać na płatne usługi - informuje nas Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.
Projekt zakłada m.in. wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma w danej sprawie, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym.
- Poradnictwo obywatelskie dotyczy w szczególności porad dla osób zadłużonych, porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego - dodaje Czerwonka.
Mieszkańcy mogą także skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających, przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji. Wyznaczono 3 dyżury z nieodpłatnej mediacji, które odbywają się w poniedziałki i wtorki.
Wizytę w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić wcześniej przez stronę ms.gov.pl lub telefonicznie w godzinach 7:30-15:30, dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10.
Punkty działają przez 5 dni w tygodniu. - W 7 z nich pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze. W tych punktach poradę można uzyskać wyłącznie osobiście - wyjaśnia Czerwonka.
Pozostałe punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe. W 2022 r. prowadzą je Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz lubelskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”.
W 2021 roku udzielono łącznie prawie 5 tys. 600 porad. Najczęściej dotyczyły one prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.
Więcej szczegółów na temat projektu lublin.eu
Źródło: Pomogą w mediacji, przygotują pismo. Lubelski ratusz oferuje darmową pomoc prawną