pedagogika UMCS

i

Autor: Mateusz Kasiak Studenci powoli organizują się w nowej siedzibie instytutu

Superinwestycja UMCS w końcu skończona. Pedagogika przeniesiona na Kampus Zachodni

2022-04-27 15:55

Ma być nowocześnie i współcześnie. Sale są dobrze wyposażone, a przestrzenie duże, choć na razie jeszcze puste, bo wiele zajęć odbywa się w systemie zdalnym.

W środę została otwarta nowa siedziba Instytutu Pedagogiki UMCS. Placówkę przeniesiono z ul. Narutowicza na Głęboką i tzw. Kampus Zachodni uczelni. - Nowa inwestycja przyczyni się do poprawy badań, ale i rozwoju dydaktyki - zapewnia prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Na nowym kampusie znajdują się już druga część wydziału, czyli Instytut Psychologii oraz Wydział Politologii i Dziennikarstwa przeniesione wcześniej z Placu Litewskiego. - Dzięki temu cała dzielnica akademicka będzie kompaktowa i zwarta - dodaje prof. Dobrowolski.

Co podkreślają pracownicy instytutu, nowa siedziba to nowe możliwości dla studentów i nauczycieli. - W dobrej przestrzeni jest dobry duch akademicki - mówi dr hab. Barbara Bilewicz, zastępca dyrektora Instytutu Pedagogiki. - W końcu każdy pracownik ma swój pokój, co ułatwia pracę np. nad projektami naukowymi - dodaje. - Nowoczesne pracownie mają także studenci. To sala baletowa czy przestrzeń fotograficzna. Perspektywy są bardzo obiecujące - ma nadzieję profesorka.

Nową siedzibę projektował znany architekt, Radosław Guzowski. - Uwzględniłem potrzeby studentów i akademików. Jest estetycznie, ale i funkcjonalnie - słyszymy.

Budynek jest prosty, wykonany głównie z aluminium i szkła. Nowoczesność doceniają studenci. Wielu tęskni jednak za duchem zabytkowych pałaców z centrum Lublina.

- Powoli się organizujemy po pandemii. Tworzymy kąciki i przestrzenie zielone. Nie da się ukryć, że tęsknimy za tamtymi miejscami, gdzie czuć było ducha akademickiego. Z drugiej strony, tutaj są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, choćby windy - mówi nam Kaja Szach, studentka psychologii.

Inwestycja kosztowała 46 milionów złotych. - Część środków pochodzi m.in. ze sprzedaży budynku z Narutowicza, z którym trzeba było się rozstać - zaznacza rektor Dobrowolski i dodaje, że nie można mieć wszystkiego: Tamte budynki były zabytkowe, ale infrastrukturalnie z innego świata.

Z nowej siedziby pedagogiki korzysta w tej chwili 1330 żaków oraz 118 pracowników.

Źródło: Superinwestycja UMCS w końcu skończona. Pedagogika przeniesiona na Kampus Zachodni