Leczenie onkologiczne to skomplikowany proces, wymagający wielu konsultacji, epidemia ten proces wydłużyła. - Zaszczepienie pacjenta może ten ten system usprawnić - wyjaśnia prof. Polkowski.
- Leczenia musi być zaplanowane w zespole interdyscyplinarnym: przez chirurga, onkologa, chemioterapeutę, radioterapeutę. Nie jest do proste. Zwłaszcza teraz. Szczepienia to ułatwiają. Zmniejszając ryzyko zakażenia i przyspieszając pracę - wyjaśnia specjalista.
Szczepienia wskazane są bez względu na typ szczepionki i etap leczenia. - Mamy wyraźne rekomendacje do szczepień. Pochodzą one zarówno od towarzystw światowych, jak i krajowych - podkreśla Polkowski. - Chory wypełnia ankietę przed szczepieniem podobnie jak każdy pacjent. Oczywiście danego dnia mogą być pewne przeciwwskazania, jak w przypadku każdego innego szczepionego - tłumaczy.
Chemioterapia, radioterapia czy przyjmowane leki nie wykluczają podania szczepionki. Odroczenie terminu to m.in. przeziębienie, podwyższona temperatura czy zaostrzenie objawów choroby nowotworowej.
Szczepienia pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpoczną się 15 marca. A rejestracja - 10 marca.
Przy czym w przypadku pacjentów onkologicznych rejestrować mogą się pacjenci, u których po 31 grudnia 2019 prowadzone było leczenie onkologiczne, nie wcześniej.